Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #276  
Παλιά 24-10-13, 11:58
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Ξεκινώντας από το Πάσχα (κάνοντας ελάχιστα) και εκμεταλλευόμενος περισσότερο τις λίγες μέρες άδεια (κουτσουρεμένες) από το καλοκαίρι, κατόρθωσα να προχωρίσω λιγάκι παραπάνω το έργο, ώστε να ολοκληρώνεται σιγά-σιγά. Ξηλώθηκαν κάποια σημεία λόγω προχειρότητας ή μη λειτουργικότητας, ώστε να υπάρξει καλύτερη κίνηση και παρατήρηση στο χώρο.

Η μικρή πρόχειρη λιμνούλα που είχα στο πλευρό του σπιτιού που περιείχε μέσα τα χρυσόψαρα, ξηλώθηκε και απομακρύνθηκε. Τα ψάρια μεταφέρθηκαν στον τελικό τους χώρο, δηλαδή παράλληλα της μεγάλης λίμνης με τα κοι. Οι δύο λίμνες ΔΕΝ επικοινωνούν σε καμιά περίπτωση.


Εδώ παρουσιάζεται ο χώρος, όπως φαίνεται από τη δεξιά μεριά του σπιτιού. Μεταξύ των δύο μικρών πέτρινων τοίχων, θα εφαρμωστεί σύντομα (ελπίζω) μικρό ξύλινο κάγκελο, ώστε να μην υπάρχει ο κίνδυνος να περάσουν στο χώρο των λιμνών μικρά παιδιά χωρίς τη συνοδεία κάποιου ηλικιωμένου. Στο βάθος ξεχωρίζει η μικρή λιμνούλα (2 κυβικά και κάτι) με τα χρυσόψαρα.


Ακόμα πιο κοντινή φωτογραφία. Εντός του νερού, θα τοποθετηθούν 3 κατασκευές με μεγάλες πέτρες, έτσι ώστε να γίνεται εφικτή η σύνδεση με τη γέφυρα απέναντι. Το ξύλινο κάγκελο που βλέπετε θα αφαιρεθεί, αφού μπουν πρώτα τα κάγκελα περιμετρικά του χώρου. Προς το παρόν θα παραμείνει εκεί για ασφάλεια των μικρών παιδιών.


Η μεγάλη δεξαμενή με τα κοι, όπου τα σχέδια για αναβάθμιση του χώρου, πήραν επιτέλους μορφή. Τώρα ο χώρος είναι εύκολα προσβάσιμος και δεν υπάρχει τίποτα πλέον που να κρύβει τα ψάρια. Έχουν τοποθετηθεί ξύλινα δοκάρια 12εκ. διάμετρο και αναμεταξύ τους, γυαλιά ώστε να μην εμποδίζουν την εικόνα. Με αυτόν τον τρόπο έχω και την ασφάλεια που θέλω.


Η άποψη από άλλη μεριά της λίμνης. Φαίνονται οι αλλαγές που έχω κάνει περιμετρικά του χώρου.



Η εικόνα που έχει κάποιος, όταν βρίσκεται κάτω από το κιόσκι. Απέναντι φαίνονται όλες σχεδόν οι αλλαγές που έγιναν.


Επάνω στη γέφυρα, βλέποντας προς τη μεριά της μικρής λίμνης με τα χρυσόψαρα. Στα δεξιά μου, έχω ξεκινήσει να κατασκευάζω και τον καταρράκτη που θα ενώνεται με τη μικρή λίμνη. Το φίλτρο που αποφάσισα να φτιάξω, είναι το ήδη υπάρχων bakki shower, με μερικές μετατροπές, ώστε να εφαρμωστεί στον καταρράκτη.

Αυτά για την ώρα...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01688 seconds with 11 queries