Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 10-08-08, 18:53
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Red face Αγορά αντίστροφης όσμωσης ...πολλές απορίες

Καλησπέρα παιδιά.
Σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά μιας αντίστροφης όσμωσης.
Έχω διαβάσει πιστεύω όλα όσα έχουν γραφτεί για "αντίστροφη όσμωση" στο GAB.Έχω όμως μερικές ερωτήσεις και θα ήθελα να με διαφωτίσετε περί του θέματος.
Αρχικά θέλω να μου προτείνεται μια αντίστροφη όσμωση που να μην ξεπερνά τα 100-120 ευρώ και να μην πρέπει να την παραγγείλω από διαδύκτιο.
Πρέπει αναγκαστικά να την έχω πάντα συνδεδεμλενη με την βρύση?Δεν γίνεται όποτε την χρειάζομαι να την βάζω στην βρύση και να παίρνω το νερό που θέλω?
Επειδή τα ενυδρεία για τα οποία προορίζεται είναι γλυκού νερού δεν ψάχνω όσμωση με DI σωστά...?
Επίσης Κh-Gh είναι μη μετρήσιμα με υγρά τεστ και μετρήσιμα με ΤDS meter...άρα υποθέτω ότι θα πρέπει να προμηθευτώ ένα για βλέπω σε τι κατάσταση είναι τα φίλτρα.Σε ποια τιμή κυμαίνεται περίπου?
Τα ψάρια που ζουν στα ενυδρεία στα οποία θα χρησιμοποιηθεί η αντίστροφη όσμωση θέλουν και χαμηλό ph εκτός από χαμηλές σκληρότητες.(Ξέρω ότι όταν το kh είναι μηδενικό το ph είναι ευμετάβλητο αλλά τι μπορώ να κάνω για να το έχω κάτω από 7 (εκτός από μπουκάλα CO2)...?
Με τις αλλαγές φίλτρων τι γίνεται και κάθε πότε θα πρέπει να τα αλλάζω?Είναι ακριβά?
Σε αυτήν την φάση που την χρειάζομαι θα χρησιμοποιώ maximum 30 λίτρα νερού την βδομάδα...
Το βρώμικο νερό θα μπορώ να το χρησιμοποιώ σε ενυδρείο με σαλιγκάρια που θέλουν αυξημένες σκληρότητες ?

Ευχαριστώ που το διαβάσατε...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01481 seconds with 11 queries