Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 31-03-18, 00:04
originalpeter Ο χρήστης originalpeter δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2016
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Καλησπερα παιδια!Να αναφερω και την δικια μου περιπτωση οπου ο αρσενικος κανει αυτους τους σπασμους που αναφερει ο φιλος μας και η θηλυκια τον χορο που σου ανεφερα και πιο πανω,εξω απο το κοχυλι της προσελκυοντας τον αρσενικο να ερθει και στην συνεχεια μπαινουν μεσα!Ακριβως το αντιθετο απο αυτο που λεει ο κλεοβουλος δηλαδη...δεν ξερω τωρα τι να πω ως εμπιροτερος θα δωσει καποια απαντηση(δεν το λεω κακοπροαιρετα εννοειται
Επισης μου εχει τυχει και το αλλο παραδοξο για το συγκεκριμενο ειδος...στην προτελευταια γεννα που ειχα παρει ενα ψαρι το ειχε αναλαβει ο αρσενικος επι την προστασια του στο κοχυλι του και στην συνεχεια ξαναζευγαρωσε!(Ειναι σχετικα παραδοξο οπως ανεφερα γιατι οταν ο αρσενικος επιθυμει να ξαναζευγαρωσει συνηθως τρωει τα μικρα του).Απο εκει και περα υπαρχουν εξαιρεσεις καθως το καθε ψαρι εχει οτν δικο του χαρακτηρα!
-------------------------
Επισης στο θεμα της γεννας να σου πω πως για το χρονικο διαστημα που ειχα 4 αρσενικα και 1 θηλυκο ειχα παρει αρκετες γεννες καμια ομως δεν μπορεσα να κρατησω...οταν εφτασαν στο τελικο μεγεθος τα ψαρια μου δυστυχως δεν ειχα μπορεσει να απομακρυνω τα πιο αδυναμα αρσενικα με αποτελεσμα να τα σκοτωσει ο κυριαρχος..απο εκει και περα ομως αυτο με ωφελησε στο γεγονος οτι μπορεσα να κρατησω την πρωτη μου γεννα απο την οποια επιβιωσαν 6 ψαρια,5 απο τα οποια τα εχω μεχρι σημερα,χωρις μαλιστα να τα εχω ταισει ποτε στα αρχικα σταδια της αναπτυξης τους!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη originalpeter : 31-03-18 στις 00:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01543 seconds with 11 queries