Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 04-02-04, 11:29
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αγαπητέ φίλε
Σε ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου
Θέλω ακόμα να ξέρω σε τι συνθήκες νερού κρατάς τους δίσκους ,πόσο νερό αντιστοιχεί σε κάθε δίσκο σου? πόσες φορές περνάει την ώρα το νερό από το φίλτρο?
κάθε πότε και πόσο νερό αλλάζεις ,κάθε πότε βάζεις σκούπα? τι άλλα ψάρια έχεις μαζί με τους δίσκους, αν έχεις επιτυχημένες γέννες δίσκων
, τα ξύλα που χρησιμοποιείς τι είναι? Δίνουν χρώμα στο νερό σου? το αφαιρείς με άνθρακα? Μπορώ να βρω στο εμπόριο ρίζες Αμαζονίου ? Πόσα W φωτεινότητας έχω ανάγκη για ύψος νερού 65 εκ? σκοπεύω να βάλω λάμπες ατμών υδραργύρου μέσα σε φωτιστικό τύπου < ανάποδο ποτήρι > τι λες? πως γίνεται το δέσιμο των φυτών πάνω στις ρίζες ?
Για κάθε ενήλικα δίσκο πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 50 λίτρα νερού για να αισθάνονται άνετα και να έχουν μια συμπεριφορά όσο τοδυνατό πιο κοντα στη φυσιολογική. Αν υπολογίσεις ότι οι δίσκοι πρέπει να κρατούνται σε κοπάδι τουλάχιστον 4 ατόμων (καλύτερα 5-6) τότε καταλαβαίνεις ότι ένα ενυδρείο δίσκων θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 250 λίτρα (υπολόγισε και τον όγκο που θα καταλαμβάνει το ντεκόρ). Στο δικόμου ενυδρείο με 4 δίσκους και κάποια φυτά τα λίτρα είναι οριακά. Εσύ όμως θα έχεις αρκετά μεγαλύτερο ενυδρείο με πολύ περισσότερες δυνατότητες.
Για το ΚΗ σου απάντησαν ήδη ότι καλό είναι στο 4. Αν το έχεις πιο χαμηλά επειδή το ΚΗ λειτουργεί σαν σταθεροποιητικός παράγοντας του pH θα έχεις σκαμπανεβάσματα. Η καλύτερη λύση για να έχεις σταθερό pH θα ήταν να έχεις παροχή co2 και με ένα ηλεκρτονικό pHμετρο να κρατάς το pH σταθερό. Αυτό πραγματικά θα σου λύσει τα χέρια. Τώρα για μαλακό νερό εγώ έχω μια συσκευή R.O. Το GH σπάνια το μετρώ. Βασικά καρατώ το kh στην τιμή που θέλω και το GH είναι γύρω στο 6-7.
Οι δίσκοι δε θέλουν μεγάλη κυκλοφορία νερού. Εγώ έχω ένα φίλτρο δύναμη αντλίας 1000l/h που η ροή του μειώνεται από τα υλικά που έχει μέσα στο φίλτρο και έτσι γυρνά το νερό μου τρεις φορές περίπου την ώρα που είναι υπέρ ικανοπιητικό.
Αλλαγές νερού κάνω κάθε 2 φορές την εβδομάδα γύρω στο 20% κάθε φορά. Θα μπορούσα και μια φορά την εβδομάδα μεγαλύτερη αλλαγή αλλά επειδή το νερό το παίρνω από R.O. δε θέλω να κάνει αρκετή ώρα να γεμίσει το ενυδρείο έτσι κάνω δύο μικρότερες.
Μαζί με τους δίσκους έχω 8 καρδινάλιους, 5 ροδόστομους, μερικούς ottos και corrys και μεριές γαρίδες. Γέννες δεν είχα. Υπάρχουν άλλοι εδώ με πολύ περισσότερη εμπειρία για να σου πουν. Απ' ότι έχω διαβάσει βάζεις μια ομάδα 5-6 δίσκωνμέσα στο ενυδρείο και τους αφήνεις να διαλέξουν μόνοι τους το ταίρι τους.
Σκούπα δεμπορώ να βάλω γιατί υπάρχουν σχεδόν παντού φυτά ( μεγάλα φυτά στις δύο άκρες και γρασίδι στο κέντρο). Απλά καθαρίζω όσο μπορώ το βυθό μια φορά τη βδομάδα με ένα λάστιχο στην άκρη του οποίου στερέωσα ένα ξυλάκι για να ανακινώ λίγο το βυθό και να σηκώνονται οι ακαθαρσίες και να τις απορροφά τολάστιχο.
Τα φυτά δένονται πολύ έυκολα με πετονιά πάνω στα ξύλα.
Τα ξύλα θα δώσουν χρώμα για μερικές μέρες και μετά θα σταματήσουν.
Οι δίσκοι θα αισθάνονται πολύ καλύτερα με λίγο φωτισμό 1Watt/4l.
Αυτά κι ελπίζω να έλυσα κάποιες απορίες σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01709 seconds with 11 queries