Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 24-05-10, 16:22
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάσο επειδή έχω μπερδευτεί θες να βάλεις άμμο για υπόστρωμα (έδαφος) , τυρφόχωμα ή και τα 2 σε συνδυασμό?…

θα σου εξηγήσω όλα τα μειονεκτήματα της άμμου και την χρήση της εκτος νερου για emersed, vivarium κλπ …

  • αν βάλεις σκέτη άμμο και φυτέψεις τα φυτά που θέλεις cuba, micr.. τα φυτά δεν θα αναπτυχθούν η άμμος δεν έχει κανένα θρεπτικό συστατικό ούτε συγκρατεί οπότε δεν θα έχεις και κάποιο αποτέλεσμα…
  • αν βάλεις άμμο θαλάσσης και φυτέψεις θα χαλάσουν λόγο της σκληρότητας και την έλλειψη θρεπτικών. Εσύ θέλεις όξινο περιβάλλον.….
  • αν συνδυάσεις άμμο με τυρφόχωμα ανακατεμένα το μόνο που θα κάνει η άμμος θα είναι να στραγγίζει το νερό …
  • αν βάλεις άμμο πάνω για έδαφος και από κάτω τυρφόχωμα υποστρωμα (τύπου dry start) έχει αποτέλεσμα αλλά δεν χρειάζεται νομίζω…

οπότε για να δεις αποτέλεσμα η άποψη μου είναι σκέτο τυρφόχωμα με λίγο Algoflash…. Ή κάποιο άλλο potting soil του εμπορίου…αλλιώς αν προλάβω και φτιάξω το τυρφόχωμα που χρησιμοποιώ για τις καλλιέργειες θα σου δώσω να κάνεις μία στρώση….

sorry για την επεμβαση αντουαν αλλα το μικρανθεμοιδες που μου εδωσες σε σκετη αμμο το εβαλα και εγινε τουμπανο απο τις πρωτες μερες κιολας...
μισο βατ ανα λιτρο και estimative λιπανση...

αυτα βεβαια οχι σε βιβαριουμ αλλα σε ακουαριουμ, δεν ξερω αν συμπεριφερεται το ιδιο, μαλλον οχι εε?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries