Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 24-05-10, 16:18
Το avatar του χρήστη AQUA PURA
AQUA PURA Ο χρήστης AQUA PURA δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 28-02-2007
Περιοχή: Αθήνα, Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 692
Προεπιλογή

Τάσο επειδή έχω μπερδευτεί θες να βάλεις άμμο για υπόστρωμα (έδαφος) , τυρφόχωμα ή και τα 2 σε συνδυασμό?…

θα σου εξηγήσω όλα τα μειονεκτήματα της άμμου και την χρήση της εκτος νερου για emersed, vivarium κλπ …

  • αν βάλεις σκέτη άμμο και φυτέψεις τα φυτά που θέλεις cuba, micr.. τα φυτά δεν θα αναπτυχθούν η άμμος δεν έχει κανένα θρεπτικό συστατικό ούτε συγκρατεί οπότε δεν θα έχεις και κάποιο αποτέλεσμα…
  • αν βάλεις άμμο θαλάσσης και φυτέψεις θα χαλάσουν λόγο της σκληρότητας και την έλλειψη θρεπτικών. Εσύ θέλεις όξινο περιβάλλον.….
  • αν συνδυάσεις άμμο με τυρφόχωμα ανακατεμένα το μόνο που θα κάνει η άμμος θα είναι να στραγγίζει το νερό …
  • αν βάλεις άμμο πάνω για έδαφος και από κάτω τυρφόχωμα υποστρωμα (τύπου dry start) έχει αποτέλεσμα αλλά δεν χρειάζεται νομίζω…

οπότε για να δεις αποτέλεσμα η άποψη μου είναι σκέτο τυρφόχωμα με λίγο Algoflash…. Ή κάποιο άλλο potting soil του εμπορίου…αλλιώς αν προλάβω και φτιάξω το τυρφόχωμα που χρησιμοποιώ για τις καλλιέργειες θα σου δώσω να κάνεις μία στρώση….
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01416 seconds with 11 queries