Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 22-04-10, 06:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω in the pond αν έμπαινες στον κόπο να κανείς κάτι παρόμοιο σαν αυτό που έκανε ο Γιάννος θα κατάλαβες ότι κανένας δεν σε έχει στο μάτι.


Y.Γ. Γιάννο μας άνοιξες τα ματιά.
Φίλε Βασίλη, άδικος κόπος. Ακόμα και τώρα έχετε αρνητικές εντυπώσεις από αυτό το σύστημα και φαίνεται καθαρά ότι με το να δεις το σύστημα αυτό μια-δυο φορές δεν μπορείς να επιφέρεις γνώμη. Εξάλλου, σας είπα να κάνετε υπομονή μέχρι να το εγκαταστήσω εγώ ο ίδιος στη δική μου λίμνη, λεπτομερέστατα. Δεν μου αρέσει να βάζω φωτογραφίες ξένου αν και θα μπορούσα να επικοινωνήσω άμεσα με τουλάχιστον 5 άτομα που έχουν τέτοια συστήματα εδώ στην Κύπρο.

Το κάθε σημείο του συγκεκριμένου συστήματος έχει μελετηθεί τόσο όσο να καταφέρει να εκτοπίσει πολλά άλλα τέτοια συστήματα που κυκλοφόρησαν παράλληλα με αυτό. Αν υπάρχουν μειονεκτήματα, απλά διαλέγεις αυτό που έχει τα λιγότερα.

Απλά όμως και πάλι θα διαφωνήσω εν μέρει στο πρώτο σημείο του Γιάννου, όπου αναφέρει:
"Απαραίτητα πρέπει η στάθμη του νερού του φίλτρου να είναι στο ίδιο επίπεδο με αυτό της λίμνης, με συνέπεια η εγκατάσταση του να πρέπει να γίνει κάτω από την γη εκτός αν η λίμνη μας βρίσκεται πάνω από αυτήν όπως είναι στην φωτογραφία."
Δεν είναι απαραίτητο Γιάννο και φυσικά δεν περίμενα να τελείωνες το θέμα με την χθεσινή σου τοποθέτηση περί φιλίας, γιατί εδώ πρόκειται για καθαρή πράξη εντυπώσεων. Μπορεί το συγκεκριμένο σύστημα να τοποθετηθεί και πάνω από το επίπεδο του νερού της λίμνης με την τοποθέτηση εσσωτερικής/βυθιζόμενης αντλίας. Δε λέω ότι αυτό μου αρέσει εμένα προσωπικά, αλλά έχει εφαρμωστεί με τα ίδια καλά αποτελέσματα σε πολλές περιπτώσεις και αυτό. Εξάλλου, το πρωτείνει και ο κατασκευαστής. Απλά ο κόσμος των ΚΟΙ δεν θέλει να φαίνεται αυτός ο εξοπλισμός ούτε να κατασκευάζει αποθήκες στην αυλή του.

Επίσης τα 600 ευρώ με τους κάδους, βιολογικά υλικά κ.λ.π είναι πολύ λιγότερα από αυτά που περέπεμψες τον κόσμο προχθές. Το βρίσκεις αυτό υπεύθυνο ή θα ήταν καλύτερα να "έκρυφα στα πετσιά μου" αφήνοντας τις κάκιστες εντυπώσεις.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

 
Page generated in 0,02934 seconds with 11 queries