Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 21-04-10, 20:10
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Βασίλη, συμφωνώ μαζί σου έστω και αν από τα λεγόμενα σου, πιάνουν κατ'εξοχήν εμένα πάλι τα σκάγια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Τα σκάγια είναι και για σένα και για μένα και για όλους μας.

Συμφωνώ ότι πρέπει το κάθε σύστημα να αναλύεται ώστε να προκύπτουν σημαντικά στοιχεία για όλους μας, αλλά να λέμε τα πράγματα όπως είναι και όχι πράγματα φανταστικά ή υποθετικά.

Το αν κάνω εγώ αναφορά σε ένα σύστημα δεν θα πω μια κουβέντα και θα το παρουσιάσω σαν σούπερ ντουπερ όπως έχεις κάνει εσύ μας είπες για ένα σύστημα για το οποίο δεν μπήκες καν στο κόπο να μας το αναλύσεις.

Η γνώση είναι το μεγαλύτερο χάρισμα στο χόμπυ αυτό. Η πείρα είναι προϊόν της γνώσης.
Η πείρα είναι ότι έχω ασχοληθεί εκτός από την θεωρία και στην πράξη και έχω βγάλει τα συμπεράσματα μου.

Ο καθένας μπορεί να απευθυνθεί σε μια εταιρεία που κατασκευάζει λίμνες και να την παρουσιάσει εδώ. Αυτό όμως δεν τον κάνει αυτομάτως ειδικό!

Το αν κάποιος θέλει να κατασκευάσει μονός του την λίμνη του γιατί έτσι θέλει η για γλυτώσει χρήματα η γιατί φοβάται ότι τα μαστοριά δεν θα την κάνουν όπως θέλει. Tην φτιάχνει μονός του.
Αν κάποιος θέλει να πληρώσει να του την φτιάξουν πάλι μια από τα ιδία είναι. Μια και τα μαστοριά πάνω σε κάποια σχεδία θα αρχίσουν την κατασκευή της λίμνης.

“Ειδικός” γίνετε κάποιος όταν είναι η δουλειά του να κατασκευάζει συνέχεια λίμνες ,σιντριβάνια, πισινές κτλ
Αυτός που θα φτιάξει μια λίμνη για την πάρτη του και μετά θα βοηθήσει κάποιων άλλων να κάνει την δικιά του λέγετε ποιο έμπειρος και ο λόγος είναι ότι έχει δει της αποτυχίες η της επιτυχίες του, στην δική του λίμνη και ξέρει να κατευθύνει καλύτερα.

Μπορεί να μην είχα ποτέ λίμνη όπως τουλάχιστον την φαντάζεσαι εσύ,

Δηλαδή εσύ πως φαντάζεσαι εσύ μια λίμνη?
Και πως την φαντάζομε εγώ?
Η δική μου λίμνη αν το πάμε και έτσι είναι μια πλήρως τσιμεντοποιημενη κατασκευή δεν την θεωρώ ούτε κατά διάνοια φυσική λίμνη (άσε που δεν έχει ούτε καν ένα δέντρο)


αλλά και τους συνδέσμους μου όλα αυτά τα χρόνια έκανα, αλλά και τον κύκλο μου εδώ στην Κύπρο. Δεν έχω τίποτε απολύτως να αποδείξω σε κανέναν και ειδικότερα σε κάποιους που από την πρώτη στιγμή με πυροβολούν στην κάθε γραμμή που γράφω.

Δεν πυροβόλο μονό εσένα.

Τότε μιλούσα μόνο για λάινερ γιατί μέχρι εκεί έφταναν οι γνώσεις μου. "Ειδικός" δεν είπα ποτέ πως είμαι, καθώς είναι μια πολύ βαριά λέξη. Τώρα αν και εσύ έχεις πρόβλημα με τους συντονιστές, καλύτερα να πούμε του Τόλη να με ξανακάνει απλό μέλος.

Θα το πω και έτσι απλά αδιαφορώ παντελώς με τους τίτλους και τα αξιώματα. Ας γίνεις και admin. Αν γράφεις ανακρίβειες πάλι θα σου ζητώ εξηγήσεις. Εμένα με νοιάζει τι είναι αυτό που διαβάζω.
Δεν με νοιάζει αν αυτός που τα γράφει είναι ο in the pond η ο pouritanos


Δεν εκφράστηκα ποτέ αρνητικά για τον τρόπο φιλτραρίσματος του Γιάννου, παρά μονάχα ότι δεν κάνει για ΚΟΙ. Αν ποτέ μελετήσετε για ποιο πράγμα μιλώ, σίγουρα θα αλλάξετε γνώμη. Λάθος βέβαια, που έκανα και εγώ στο παρελθόν, σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Τώρα απλά νοιώθω ενοχές.

Να' σαι καλά!


Η ενοχές κάποιες φορές δεν είναι κακό πράμα μια και σκοπό έχουν να μας κάνουν ποιο υπευθύνους στο μέλλον πάνω σε αυτά που γράφουμε.

Όλοι κάνουμε λάθη και για αυτό δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι σε τίποτα.


Βασίλη εγώ σου ζητω συγνώμη που νομίζεις ότι έχω κάτι μαζί σου.

Για να σου φύγει κάπως το ότι έχω πρόβλημα μαζί σου να σου πω ότι του Σωκράτη το σύστημα το βρίσκω προβληματικό. Απλά θεωρώ σωστό να τελειώσουμε πρώτα με τα nexus και μετά να πιάσουμε κάποιο άλλο τρόπο φιλτραρίσματος.

Μπορείς αντί να κανείς αντιπαράθεση και ξανά αντιπαράθεση.
Να κάτσεις να μας γράψεις που ειδές το συγκεκριμένο σύστημα να δουλεύει και γενικά ότι ξέρεις πάνω σε αυτό.

Κανείς δεν θα σε κατηγορήσει αν δεν τα ξέρεις όλα πάνω σε ένα σύστημα το οποίο δεν έχεις στην κατοχή σου.

Απλά βοήθησε και εσύ εμάς ώστε να καταλάβουμε περισσότερα πάνω σε αυτό.
Το να λες έτσι ξερά πάρε nexus με τα παρελκόμενα του χωρίς να μας εξηγήσεις τι είναι αυτό. φυσικό είναι να δημιουργούνται απορίες και εντάσεις.

Μην Όλοι μας να μαστέ καλά και να τα λεμέ και να τα συζητάμε.
μην ανησυχείς θα έρθει κάποια στιγμή που θα παρουσιάσω το φιλτράρισμα μου σε λειτουργία και τότε εδώ να μαστέ με το καλό να σας λέω πως τρέχει η τι μ...α κατασκευή έχω κάνει.

θα έρθει κάποια στιγμή που θα παρουσιάσω το φιλτράρισμα μου σε λειτουργία και τότε θα προσπαθήσω όσο μπορώ να σας το αναλύσω για να δούμε εμείς και όλοι μας αν πάει σωστά η λάθος και το τι αντιμετωπίζω.

Κατασκευαστικά λάθη παραλήψεις σωστή η λάθος επιλογή αντλίας και ένα σωρό αλλά .

Να πω ακόμα ότι πάω για ανακατασκευή της λίμνης που φτιάχνω οπότε ο diyχώρος που έχω φτιάξει για το φιλτράρισμαέτσι όπως το βλέπω εγώ των βλέπω ανεπαρκές αν ξεφύγω σε αριθμό koi. (Μπορεί πάλι να είναι ανεπαρκές ξεφύγω δεν ξεφύγω σε ψαριά. )

Απλά στην συγκεκριμένη φάση δεν μπορώ να πω τίποτα με σιγουριά αν δε δω με τα ματιά μου πως θα τρέχει το σύστημα μου.

Αυτό ακριβώς ζητω και εγώ πάρε το nexusη ότι άλλο θες βαλτό σε λειτουργία και μετά πες μας.
Φυσικά ούτε εγώ ούτε κανείς πιστεύω εδώ μέσα θέλει να φανεί ποιο έξυπνος από των άλλον όλοι μοιραζόμαστε εμπειρίες πάνω από όλα και όχι φήμες

__________________
 
Page generated in 0,02972 seconds with 11 queries