Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 20-04-10, 18:55
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Γιάννο, πόσο είπαμε σου κόστησε η λίμνη σου μέχρι τώρα?
Αν εννοείς τα φίλτρα ξέχασες ότι είναι DIY και μου στοίχισαν το ¼ από ότι θα τα αγόραζα τουλάχιστον.

Δεν συνεννοούμαστε![IMG]file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG] Γιάννο, το σύστημα σου είναι το καλύτερο, καλύτερο δεν εφευρέθηκε ποτέ, κράτησε το και άσε μας εμάς να είμαστε υπεύθυνοι για τις παραπλανήσεις μας. Δεν πρόκειται ποτέ να ξαναλάβω μέρος σε τέτοια συζήτηση που μόνο σκοπό έχει την περεταίρω σύγχυση του κόσμου, είναι που είναι ήδη συγχυσμένος.
Το ότι δεν συνεννοούμαστε όλοι το γνωρίζουν.
Ναι είναι το καλύτερο, το ποιο φυσικό, έτσι δουλεύει μια φυσικοί λίμνη. Ότι είσαι υπεύθυνος για αυτά που γράφεις εδώ για αυτό να είσαι σίγουρος. Για αυτό δεν αντέχω να ακούω τέτοια από κάποιον ο οποίος θεωρείτε υπεύθυνος. Ο οποίος δεν έχει καν λίμνη, δεν εχει δοκιμάσει τίποτα από όλα αυτά, και παρασέρνει τον κόσμο γιατί θέλει σώνει και καλά να περάσει το δικό του.
Επίσης, μείνετε ήσυχοι γιατί όταν αγορασω ολόκληρο μου τον εξοπλισμό θα αναρτήσω εδώ το αναλυτικό τιμολόγιο ώστε να φανούν τυχόν παραπλανήσεις κ.λ.π.
Πολύ θέλω να το δω αυτό.

Θέλω να μου αναφέρετε με λινκ που είδατε ότι δεν απομένει γόνος ή μικρό ψαράκι, διαφορετικά πάρτε τα λόγια σας πίσω.
Από τα δικά σου λόγια βγάλαμε αυτό το συμπέρασμα. Έχεις πει ότι η πίεση που εξασκεί "τσακίζει" τα πάντα! (δικά σου λόγια είναι αυτά)
Δυστυχώς "κατακρεουργήσατε" ένα σύστημα που δεν ξέρω και εγώ πως θα το ανασυντάξω με τις πιο κάτω αβάσημες ανακαλύψεις σας.[IMG]file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif[/IMG]
Ποίες αβάσιμες ανακάλυψης μας ρώτησες κάτι και δεν πείρες απάντηση?
"Το πρόβλημα είναι θέμα συντήρησης. Για σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι να είσαι σκυφτός για πόση ώρα δεν ξέρω για θέμα συντηρήσεις.
Εντελώς έξω έπεσες.. διάβασε καλύτερα για το χώρο του φίλτρου. Γιατί σκυφτός?
Δες την φωτογραφία παρακάτω και θα καταλάβεις.

"Για ακόμη μια φορά σε πιάνω αδιάβαστο για τη το nexus δεν είναι φίλτρο πιέσεως."
Τί λες βρε Γιάννο....πού είπα ότι είναι πιέσεως το nexus? Ανοικτού τύπου είπα πως είναι...
Εδώ θα ήθελα επίσης να μου πεις που με ξανάπιασες αδιάβαστο. Θέλω λίνκ.
Δεν είπα ότι είπες ότι είναι πιέσεως. Είπα ότι Το πρόβλημα είναι θέμα συντήρησης. Για σκέψου πόσο δύσκολο θα είναι να είσαι σκυφτός για πόση ώρα δεν ξέρω για θέμα συντηρήσεις.
Για ακόμη μια φορά σε πιάνω αδιάβαστο για τη το nexus δεν είναι φίλτρο πιέσεως.

Και μου απαντάς ότι δημιουργείς ένα μικρό φρεάτιο. Ότι σου είπα και εγώ δηλαδή.

Όταν το σύστημα αυτό βρήσκετε από την στάθμη του νερού και κάτο όταν θα κάνεις buckwash που θα πηγαίνει το βρομισμένο νερό? Θα έχεις άλλο ντεπόζιτο με ξεχωριστή αντλία για να το αδειάζεις?
Πολύ απλά δημιουργείς ένα μικρό φρεάτιο κάτω από τον χώρο του μηχανοστασίου με μια αντλία με φλόουτερ ώστε να ανταποκρίνεται όποτε αυτή χρειαστεί. π.χ. σε περίπτωση καθαρισμού του φίλτρου ή ακόμα και σε περίπτωση βροχής.

"Το συγκεκριμένο φίλτρο μάλλον το έχεις δει μόνο στο διαδήκτιο!
"
Έτσι φαίνεται?
Ναι Βασίλη έτσι φαίνεται. Και σε προκαλώ δημόσια να πεις τώρα που το έχεις δει.
Και επηδή με ξέρεις ότι δεν λέω Π……. να το φίλτρο που είδα να δουλεύει.





"Να σου δώσω εγώ ένα τηλέφωνο να πάς να βρεις τον φίλο μου τον Νικόλα να το δεις και από κοντά."

..και ο φίλος σου ο Νικόλας σου τα είπε όλα αυτά? Φιατί τότε δεν του έχεις πει να κάνει υπερχείλιση?
Γιατί δεν έκανε υπερχειλίσει φαίνεται στην φωτογραφία.

"Δεν είμαι ενάντια σε ένα τέτοιο φίλτρο. Μου άρεσε γιατί την ώρα που κάνει buckwash ανακατεύει το μηχανικό βιολογικό υλικό.
Κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου DIY για να δουλεύει με αυτό τον τρόπο."
Όλα όσα έγραψες πιο πάνω, κάθε άλλο παρά υπέρ του συστήματος είσαι Γιάννο. Ξαναδιάβασε τα να δεις. Σίγουρα, τα μέλη τα διαβάζουν και το άμεσο μέλλον φτάνει. Εδώ γραμμένα θα μείνουν.
Στο τέλος αυτό θα βάλεις και πίστεψέ με, όλα αυτά που γράφεις εδώ θα σου τα κάνω λίνκ να σου τα θυμίζω.
Το ξαναδιάβασα και δεν βρίσκω κάτι τέτοιο. Βρήκα όμως να λέω ότι θα δω ποιος τρόπος υπάρχει να κάνω και εγώ το δικό μου να δουλεύει το buckwash με αυτό τον τρόπο.
Δεν είμαι ενάντια σε ένα τέτοιο φίλτρο. Μου άρεσε γιατί την ώρα που κάνει buckwash ανακατεύει το μηχανικό βιολογικό υλικό.
Κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου DIY για να δουλεύει με αυτό τον τρόπο.


"Δεν είναι ώμος καθόλου σίγουρος αν αυτό το ανακάτεμα κάνει καλό! Ίσος καταστρέφει την βιολογία που βρίσκεται πάνω στο βιολογικό υλικό."
Το "ίσως" Γιάννο το φύτεψαν και δεν βλάστησε. Πώς δικαιολογείς αυτή σου την τοποθέτηση.[IMG]file:///C:/Users/Yiannos/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image003.gif[/IMG]
Το (Δεν είναι ώμος καθόλου σίγουρος) σημαίνει δεν ξέρω, δεν τοποθετούμε απόλυτα.

Υ/Γ Αν θεωρείται το πόστ μου αυτό προσβλητικό και θέλετε να με μπανάρετε είναι δικαίωμα σας. Η παράκληση μου είναι να μείνει για να το διαβάζει ο κόσμος.

Φιλικότατα Γιάννος
 
Page generated in 0,02682 seconds with 11 queries