Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 31-03-17, 16:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά όλο αυτό μου θυμίζει "Εδώ τα καλά τα καρπούζια, όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω"
Χωρίς διάθεση για ειρωνεία θέλω να τονίσω πως ΠΑΝΤΑ οι έμποροι διαλαλούσαν και διαλαλούν τα εμπορεύματα τους,
με απώτερο σκοπό τη πώληση και το δικό τους οικονομικό όφελος.
Άρα λοιπόν , όπως είμαστε υποψιασμένοι πως αν το καρπούζι που πήραμε είναι καλό και γλυκό,
έτσι οτιδήποτε αγοράζουμε πάντα κοιτάμε αν η ποιότητα ή λειτουργία του προϊόντος είναι αυτή που θέλουμε.
Μη ξεγελιόμαστε , αλλά και όλα τα ζώα για τους εμπόρους είναι εμπόρευμα προς διάθεση για κέρδος.
Το έχω ξαναπεί, όπως δεν θα πάρουμε ένα άλογο για να το έχουμε στο διαμέρισμα μας ,
ή ίσως να μη πάρουμε ένα Μολοσσό ή ένα Λυκόσκυλο (αυτά υπό συζήτηση) ,
έτσι δεν θα πάρουμε και οποιοδήποτε άλλο ζωντανό αν δεν μάθουμε τις ανάγκες τους ,
και αν δεν φτιάξουμε ή προσαρμόσουμε ανάλογα το χώρο που θα φιλοξενηθεί.
Σίγουρα στα ψάρια υπάρχει άγνοια στον περισσότερο κόσμο ,
ή και λόγο της εντύπωσης πως "έλα μωρέ, ένα τόσο δα ψαράκι είναι , τι να θέλει ; "
οι έμποροι έχουν τον 1ο λόγο.
Λίγα λίτρα νερό , για να μη δείξουν πως είναι ακριβή ενασχόληση,
πάρε και αυτά ζουμιά, για να πουλήσουν και κάτι παραπάνω,
και είσαι άρχοντας, έχεις ενυδρείο.
Για σκεφτείτε πως πάει κάποιος πελάτης που θέλει ένα χρυσόψαρο,
και του πει ο πωλητής ,
Κύριε πελάτη, για να πάρεις αυτό το ψάρι, πρέπει να πάρεις και το REHAU 180 ή το JUWEL RIO 180 που κάνουν 300-400 Ευρώ με τη βάση, θες και το φίλτρο Fluval 406 ή κάποιο άλλο που κάνει κανα 150αρι Ευρώ, θερμαντήρα , απόχη , αεραντλία, υπόστρωμα , κανα 50αρι το SIPORAX , βακτήρια , αντιχλώρια και άλλα μαντζουνια, πάρε και τροφές.
Και επειδή είναι σωστός δεν θα του πει να πάρει και δύτη με μπουρμπουλήθρες ή γλύφτη να του καθαρίζει τα τζάμια , μαζεύεται ένα 600αρι-700αρι έτσι για πλάκα.
Θα το ακούσει ο πελάτης και ακόμα θα τρέχει.
Ενώ, με 1,5 Ευρώ 1 χρυσόψαρο ή αν το πείσει να βάλει και 2, μια γυάλα με 15-20 Ευρώ και κανα μαντζούνι , με 30 Ευρώ τον έκανε άρχοντα, τον έκανε ενυδρειόφιλο, του πούλησε ένα όνειρο, και έτσι είναι όλοι ευχαριστημένοι,
προς το παρόν τουλάχιστον.
Και μετά η ιστορία είναι γνωστή, την ακούμε σχεδόν καθημερινά εδώ μέσα.
Άρα για εμένα δεν φταίει τόσο ο έμπορας αλλά πιο πολύ φταίει ο πελάτης.
Όπως παλιότερα που δεν υπήρχε τέτοια πληροφόρηση,
πριν πάρει ένα ψυγείο ρώταγε φίλους και γνωστούς τι ψυγείο έχει ο καθένας και αν είναι ευχαριστημένος ,
ή αργότερα πριν πάρει ένα στερεοφωνικό αγόραζε όλα τα περιοδικά του χώρου για να δει ποιο είναι το καλύτερο pickup ή το καλύτερο deck και ποιος ενισχυτής έχει τη λιγότερη παραμόρφωση ,
ή τώρα πριν πάρει κινητό έχει ψάξει όλα τα site ποιο κινητό έχει τη καλύτερη κάμερα ,
ή αν το ANDROID είναι καλύτερο από το iOS ,
έτσι πριν αποφασίσει να πάρει ΄κάποιο ζωντανό ας ψάξει λίγο,
στην εποχή της πληροφορίας είμαστε,
και δόξα τω Θεώ , υπάρχουν πολλές πληροφορίες και στα Ελληνικά,
θα πάρει μια ιδέα τι χρειάζεται.
Άρα λοιπόν κατηγορούμε από τη μία τους εμπόρους,
που στο κάτω κάτω να πουλήσουν θέλουν και έχουν κέρδος,
και χαϊδεύουμε τους "πελάτες".
Δεν θέλω να γίνω κακός, αλλά έτσι θεωρώ πως είναι.
Γιατί είναι σαν να λέμε πως για το κάπνισμα φταίνε μόνο οι καπνοβιομηχανίες ,
αφού όλοι ξέρουμε πως το κάπνισμα σκοτώνει,
εμείς όμως εκεί, πάμε και αγοράζουμε τσιγάρα και το ντουμανιάζουμε.
Βέβαια πολύ θα ήθελα και θα το θέλαμε όλοι να υπήρχαν μόνο επαγγελματίες του χώρου που δεν θα πούλαγαν γυάλες, που κάποιοι λίγοι υπάρχουν, μη τα ισοπεδώνουμε όλα, τότε ίσως τα πράγματα να ήταν πολύ καλύτερα.
Να υπήρχε δηλαδή μεγαλύτερη εξειδίκευση στο χώρο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01987 seconds with 11 queries