Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 24-11-15, 18:31
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα φιλέ μου αλλα και εσυ Σακη για πες μου όμως αν είσαι υπέρ της χρήσης έστω ετερότροφικων βακτηριων σε ρουτίνα σε στρωμμένο ενυδρείο που δεν εφαρμόζει προβιοτικες μεθόδους!Λαθος χρειαζονται βακτηριδια παντα ακομα και σε μη προβιοτικες. για παρα πολους λογους. ακομα και για να περασεις καποια αλγη π.χ.κυανο. Εγω νομίζω οτινδεν χρειάζεται και είναι πέταμα χρημάτων, γιατί για μια δεδομενη ποσότητα άνθρακα που υπάρχει σε στρωμμένο ενυδρειο, αντιστοιχεί συγκεκριμένους πληθυσμός βακτηρίων, που αν προσθέσουμε και αλλά, χωρίς να αυξήσουμε τονφαι τους=πηγή άνθρακα, απλαμθανσου ψοφησουν! Ακόμη καιμστιςμπροβιοτικες μεθοδους θεωρώ οεριτη την προσθήκη βακτηρίων σε μορφή ρουτίνας, γιατί απλά αυξάνοντας τον άνθρακα, σταδιακα,θα αυξηθεί πολύ γρήγορα και πληθυσμός των ετερότροφων βακτηρίων που υπάρχουν ήδη στο ενυδρειο!Λαθος χορις "καλα"βακτηριδια θα υπερασπισουν τα "κακα" και εκει ξεκινανε τα προβληματα συνηθες το κυανοβακτιριδιο. Μπορώ να αποδεχτω την προσθήκη βακτηρίων 2-3 φορές τον χρόνο, απλά για ανανεωση των πληθυσμών και να μην επικρατήσει ένα είδος μοινο, και αυτό με ενδοιασμό, αν είναι χρήσιμο! θα σου ελεγα οτι σε ενυδρειο με 35νιτρικα και μια αμπουλα βακτηριδια τα νιτρικα φτασαν στο 10 ο φιλος με 1.1ευρω το μηνα μειωσε δραματικα το προβλημα με τα νιτρικα του!

Σάκη έχεις δίκιο για τα σπέσιαλ Μπλεντ, τώρα είδα το σιτε τους, το πρωί είχα άλλο εμπορικό σκεύασμα στο μυαλό μου. Γιατί όμως προτείνει να ξοδευτει στον φίλο και όχι να κάνει λίγο ακόμη υπομονή; Ήδη πρόσθεσε με το θαλασσινό νεράκι νιτροποιητικα βακτήρια.
το ενυδρειο στην αρχη ειναι εβαλωτο και πολλες φορες με το νερο της θαλασσας φερνουμε διαφορα! Του προτηνω αυτο γιανα γλητωσει απο τυχων προβληματα το λιγοτερο κυανο.
Εκανα 1.5χρονο αλλαγες απο θαλλασσας και καταλαβα οτι δεν ειναι τοσο καλο οσο φενεται!
βασικα δεν θα ξανα εβαζα αμα δεν ηταν αναγκαιο.
αυτο ομοσ ειναι αλλο θεμα που θα το δουμε αλλου.


ΥΓ τώρα εσύ φιλέ βόα δεν κατάλαβα πιον υποννοεις ότι προσπαθεί να προβληθεί! Και Μιχάλη πέραν των αψιμαχιών, που κακώς είχαμε, έχουν γράφει πολύ χρήσιμα πράγματα. Αν δεν τα καταλαβαίνεις, υπομονη, σε λίγο καιρό θα σου είναι κατανοητά, συνέχισε το .διαβασμα!
καλο ειναι να μην σβηστουν σχολια και να μηνουν να μπορει να διαβαζουν οι επομενοι!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01946 seconds with 11 queries