Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 31-07-14, 22:32
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

1. Δεν ειναι το ιδιο οταν αφαιρεις το 50% του νερου οταν κανεις αλλαγη με το 50% του νερου που εξατμιζεται.
Για τον πολυ απλο και βασικο λογο οτι το νερο που εξατμιζεται, ειναι σαν το απιονισμενο, σαν το νερο της Ωσμωσης, χωρις "αλατα" (ασβεστιο μαγνησιο κλπ) και χωρις τιποτα ουτε νιτρικα, φωσφορικα κλπ
Δλδ σκετο H2O (νερο).
Εξατμιζεται και τα αφηνει ολα εχει πισω στο ενυδρειο
(ενω το νερο που βγαζεις στην αλλαγη τα εχει ολα αυτα)

"Σαφως bro. Αυτο το καταλαβαινω! Αλλα αν και αυτο θεωρητικα μπορει να συμβει 1ον θεωρω ψιλοαδυνατο να χασει τοοοσο νερο σε τοσες μερες..!! και 2ον εχει συμβει σε θαλλασινο-τροπικο να χασει αρκετο νερο καποιος και τελικα (οοοχι δε το θεωρω ουτε σωστο, μα ουτε και το προτεινω!!) τα ψαρια του να μην ψοφισαν..! απλα θεωρω και λεω μηπως γινομαστε ακραιοι?!

Αν βαλεις σε ενα νεροποτηρο καφε, 1 κουταλια ζαχαρη θα βγει μετριος. Αν εχεις μισο νεροποτηρο καφε και βαλεις την ιδια ζαχαρη, θα βγει πετιμεζι.
Το νερο με τον καφε ειναι το νερο του ενυδρειου και η ζαχαρη ειναι τα "αλατα"

ναι συμφωνω! θα ειναι ομως θανατηφορο ή μετρησιμο!?!?
2 εδω ειναι η εξηγηση για την εξατμιση σε σχεση με την πτωση της θερμοκρασιας http://www.aquatek.gr/vb/showthread....d=1#post779073

Δυστυχως δε μου ανοιγει το Post! αν μπορεις ξαναστειλε το θα χαρω να το διαβασω!

3. Πιο βασικο για τα ψαρια ειναι να συνεχισει να λειτουργει το φιλτρο (να μη καει η αντλια δλδ αν ξενερισει), να συνεχιστει η αναταραξη της επιφανειας (οξυγονωση), να μη βρασει το νερο απο τη θερμοκρασια και να μη φορτωθει το νερο υπερβολικα (λογω ταισματος και ελλειψης αλλαγων) με ρυπους (νιτρικα κλπ).
"Εννοειται αλλα αμα λειπει.. δε θα υπαρχει και εξτρα ταισμα οποτε ευτυχως οκ!"

Επισης δεδομενο ειναι οτι τα ψαρια εχουν διαφορετικο μεταβολισμο απο το δικο μας και οποιαδηποτε συγκριση θα οδηγησει σε λαθος συμεπρασματα.
"Ναι bro παραδειγμα το εφερα!"

Οντως το καλοκαιρι αυξανεται π μεταβολισμος τους αλλα τα ψαρια "τρωνε" και απο το λιπος τους, οποτε αν τα παχυνουμε λιγο πριν φυγουμε και τα αφησουμε αταιστα οσο λειπουμε (αναλογα το ειδος ψαριου και την ηλικια του, αντεχουν ανετα απο 7 μερες εως μηνες νηστικα - αν και παντα βρισκουν κατι και τσιμπολογανε σε ενα ωριμο ενυδρειο) θα τα βρουμε ισως και σε καλυτερη κατασταση απο οτι τα αφησαμε και το νερο σε αψογη κατασταση.
Εγω τουλαχιστον τα βρισκω ολα καλυτερα απο οτι τα αφησα.
Εξαφανιζονται ακομα και οι λιγες αλγες απο το ενυδρειο, που δημιουργουνται απο το πλουσιο ταισμα που κανω συνηθως.

"Σωστο! Αν και με το ρισκο ο χ αρχαριος να τα πολυταισει με ασχημα ισως αποτελεσματα, αν και πρατω το ιδιο!"

Τα ψαρια υγειεστατα και δεν μπορω να πω οτι τα βρισκω αδυνατισμενα οσο κι αν δεν το πιστευω που το βλεπω (μιλαω για μεχρι 10-15 μερες νηστικα και για μικροψαρα που ειναι πιο ευαισθητα στην νηστεια)[/QUOTE]

"Νταξει εχω ακουσει και για νεον κανα χρονο αταιστο ξεχασμενο βασικα σε παρατημενο αλλα με το νερο στο ενυδρειο...!! Σιγουρα το ιδιο διαπιστωνω κι εγω, αλλα το θεμα ειναι τι και ποσα ψαρια εχεις..! Προσωπικα προτεινω max δεκα μερες το πολυ ατάιστα...! φυσικα αυτη ειναι η προσωπικη αποψη μου" Οπως και να χει σ ευχαριστω για τη συζητηση και τις πληροφοριες!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01844 seconds with 11 queries