Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 04-02-05, 23:27
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Συνονόματε...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas
...το προβλημα είναι το εξής ΠΩΣ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΑΘΕΡΟ CO2 ...
OXI OXI και πάλι ΟΧΙ. Το πρόβλημα είναι πως θα κρατήσουμε σταθερές κάποιες παραμέτρους του νερού (στην συγκεκριμένη περίπτωση το pH που "ρυθμίζεται" και με CO2 αλλά και με άλλους τρόπους...)
Δεν έχει νόημα να κρατάς "σταθερή" την ποσότητα CO2 που υπάρχει στο ενυδρείο. Τα φυτά που (ίσως) υπάρχουν, είναι πολύ πιο "αναίσθητα" από τα ψάρια σε μεταβολές των χαρακτηριστικών του νερού. Αν κάθε μέρα το pH "παίζει" μια μονάδα και το CO2 μεταβάλλεται πολύ, τα φυτά σου δεν θα πάθουν και τίποτα σοβαρό... το πολύ-πολύ να διαταραχτεί η ανάπτυξή τους. Τα ψάρια σου όμως, μάλλον θα τα κηδέψεις.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas
...δημιουργείς μια λογική ελέγχου του CO2 αφού υπάρχει τρόπος να το ελέγξεις και όχι του ΡΗ.
Είναι ο πιό εύκολος και πιο συνηθισμένος τρόπος να "ελέγχεις" το pH. Κάνεις λάθος στο οτι δεν υπάρχει τρόπος ελέγχου του pH. Υπάρχει... μέσω του CO2.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas
Υπάρχουν διατάξεις ευκολες και παμφθηνες με την χρηση ρητινών να κατεβασεις αυτές τις τιμές σε πάρα πολύ μικρές τιμές.
Είσαι σίγουρος οτι είναι πάμφθηνες ? (και οτι μπορείς με ρητίνες να έχεις καλύτερη σταθερότητα απ' ότι με τον controller του Αστέρη? Προσωπικά είμαι κάθετα αντίθετος).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas
Ως καλός αυτοματιστής λοιπόν έρχεσαι και ανακαλύπτεις (γι αυτο και ξεκινησα αυτη την ερωτηση) ένα πολύ φτηνό Αγωγιμόμετρο ή φτηνό ΡΗμετρο αν θέλεις και το οδηγείς σε ένα ελεγκτή και εποπτέυεις αυτές τις τιμές....(υπάρχει τέτοιο φτηνό αισθητηριο? αυτό είναι ποθ ρωτάω εξαρχής)
Ε.... χμ, αυτό δεν έκανε ο άνθρωπος ? εναν ελεγκτή (ουσιαστικά) η ακρίβεια του οποίου εξαρτάται από τα αισθητήρια. Οσο πιο φθηνά τα αισθητήρια, τόσο πιο ανακριβείς οι μετρήσεις και οι ρυθμίσεις...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas
Στήνεις το control σου λοιπόν βασισμένο σε μια δοσομετρική διαταξή και ελέγχεις το νερό και κανεις ταυτοχρονο γεμισμα και αδειασμα με νεο ΑΥΤΟΜΑΤΑ!!!!! με βάνα αναλογική έστω 3point (φτηνή υπάρχει ο controller σου την υποστηριζει?) ώστε να φέρεις το νερό στις τιμές που θέλεις.....έστω αν θέλεις το ΡΗ .....και όχι την αγωγιμότητα....

Σαν ωραίος αυτοματιστής αν θες υπολογιζει ο ελεγκτής πόσο νερο πρεπει να ρίξεις στο ενυδρείο σταδιακά και οχι κατευθείαν....

Ετσι κάνεις και τις ωραίες αλλαγουλες σου (εκνευριστικες) και ρυθμίζεις.....
Sorry, αλλά δεν κατάλαβα την τύφλα μου...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas
Και από ότι γνωρίζω (στο δικό μου ενυδρείο δεν έχω αξιωθει να κάνω συστημα παροχης CO2) πρέπει να έχεις δύο με τρεις φουσκες CO2 το λεπτό αυτό πώς θα το κάνεις με την ηλεκτρομαγνητική?

Ανοιγοκλεινωντάς την 10 φορές την ημέρα?
Είναι πολύ πιο εύκολο να το κάνεις αυτό με το σύστημα του Αστέρη παρά με οποιοδήποτε "DIY ζάχαρη-μαγια"... Και 100 φορές τη μέρα να ανοιγοκλείνει η βαλβίδα δεν υπάρχει πρόβλημα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas
Εξακολουθώ να ρωτάω αν γνωρίζεις να υπάρχουν φτηνά αισθητήρια αγωγιμότητας ή αν μπορείς να φτιάξεις .....
Ναι, υπάρχουν... Ναι, μπορείς να φτιάξεις με 1-2 ευρώ. Τί να τα κάνεις όμως αν δεν έχεις όργανο αγωγιμότητας ? Το αισθητήριο από μόνο του δεν μετράει κάτι που "μπορούμε να το διαβάσουμε"...

Παρ' όλο που έχω σοβαρές διαφωνίες (τεχνικής φύσης) με το σύστημα του Αστέρη, δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το πρόβλημά σου...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01901 seconds with 11 queries