Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 04-02-05, 20:55
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η ουσια ειναι η αναπτυξη των φυτων.
Και αυτο απαιτει διοξειδιο.

Παράθεση:
Υστερα από πάρα πολλές μετρήσεις που έχω κάνει επαναλλημένα για το νερό της βρύσης της περιοχής μου δόξα το θεό η ΕΥΔΑΠ μου δίνει σταθερα νερό παραπλήσιας σκληρότητας και παραπλήσιου ΟΧΙ ΙΔΙΟΥ ΡΗ.
Οι μεταβολες στο Ph που μετρας οφειλονται στο διοξειδιο που ειναι διαλυμενο μεσα στο νερο, και που διαφερει αναλογα με την καταναλωση.
Ασε το νερο σε ενα κουβα για 6 ωρες, και μετρα, και θα το βρεις ιδιο καθε μερα.


Απο κει και περα εχεις μπερδεψει την σκληροτητα με το ph..
ΣΥΝΗΘΩΣ το μαλακο νερο ειναι και οξινο, αλλα ΟΧΙ αναγκαια.
Οι ρητινες οντως μπορουν να μαλακωσουν το νερο. Το ιδιο και η αντιστρωφη οσμωση. Δεν ειναι φτηνες ομως.

Για την αξιοπιστια των ηλεκτρομαγνητικων μαλλον εχεις πεσει σε κακες μαρκες.. Δηλαδη και τα ρελε ειναι αναξιοπιστα? (ολα καποτε χαλανε... το θεμα ειναι οτι παρα πολυς κοσμος χρησιμοποιει ηλεκρομαγνητικες, χωρις προβλημα και κανενας δεν χρειαστηκε κατι πιο αξιοπιστο..)

Η απαιτηση για διοξειδιο ειναι 1-2 φουσκαλες το δευτερολεπτο.
Αγνοεις προφανως την υπαρξη του βελονοειδους ρυθμιστη που κανει ρυθμιση ροης με πολυ μεγαλη ακριβεια(σε pressurized co2).. Απο κει και περα, εχοντας ρυθμισει την ροη , η μαγνητικη την ανοιγοκλεινει 2-3 φορες την ημερα, αν χρειασθει. ( Η απλα την κλεινει το βραδυ με τα φωτα).

Περι αισθητηριων, η αγωγιμοτητα ειναι ουσιαστικα μετρηση ρευματος μεσα απο υγρο. Αν δεν οξειδωνονται τα ηλεκτροδια.. ευκολο ειναι. Πλατινα ισως?
το ηλεκτροδιο ph ειναι πιο δυσκολο,και εχει αναλυθει ξανα στο board. Σχετικα ακριβο, απο 150 εως 400 ευρω..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01539 seconds with 11 queries