Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 18-12-09, 17:44
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Η μαχη ξεκινησε...

Καταρχας σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
Προσπαθησα λογο περιορισμενου χρονου εξαιτιας της δουλειας μου, να διαβασω οτι μπορω χθες το βραδυ,κατι που με αφησε με 4 ωρες υπνο,οποτε εαν γραψω με αραμαίκης μορφης ελληνικα,συγχωρεστε με,φταιει η κουραση...
Δυστηχως ο αρσενικος πεθανε μεσα σε 20 ωρες...Και αυτο με στεναχωρει αφανταστα,γιατι δεν προλαβα να τον σωσω.

Μιλησα με την πωλητρια -εαν θελετε μπορω να αναφερω και το καταστημα- καθως και με εμπειρο πωλητη γνωστο μου απο το Quiko, ενα αρκετα γνωστο καταστημα της Θεσσαλονικης και οι γνωμες ηταν ακρως αντιφατικες. Βεβαια μεσα σε ολα καταφερα να αλλαξω τα κοραλια με ψευτικα, κατι το οποιο θα κανω αυριο μετα τη δουλεια μου
(ηδη αφαιρεσα τα αληθινα).

a)Η πωλητρια υποστηριξε οτι:ο θερμοστατης ειναι αχρηστος, καθως οι μονομαχοι ζουν και σε 'ενα ποτηρι νερο και ο θερμοστατης ειναι για τροπικα ψαρια'(εδω φανηκε οτι δε γνωριζει), ενω ο εμπειρος πωλητης γνωριζε οτι χρειαζονται και θερμοστατη για τους 25 βαθμους, και φως καποιων συγκεκριμενων watt για τα φυτα,εφοσον βαλω για τη ρυθμιση του αζωτου. Η πωλητρια μου ειπε οτι εαν θελω να βαλω φυτα χρειαζομαι χαλικι και να αλλαξω διαρυθμιση ενω ο πωλητης μου ειπε οτι το φυσικο περιβαλλον του μονομαχου ειναι αμμωδες και υπαρχουν φυτα επιφανειας η αλλου τυπου που δε χρειαζονται χαλικι(το διαβασα και εγω στα links του φορουμ)
b)Αφου ρωτησα για κατα ποσο ειναι ιδανικη η συμβιωση μου ειπε η δεσποινις να παρω αλλη μια θυληκια,ενω ο πωλητης με ρωτησε πως τα πανε μεχρι στιγμης(πριν πεθανει...).Εαν δεν ειναι επιθετικος μου ειπε να περιμενω λιγο ωστε να δω πως τα πανε και να δρασω αναλογα.Θα προτιμουσα εαν ητανι εφικτο να εμεναν και οι 2 μαζι πριν απεβιωσει,η με εναν νεο που θα βαλω για να μην στεναχωρησω την κοπελα μου-ξερετε πως πανε αυτα- αλλα θα μου πειτε εσεις εαν εχω επιλογη σε αυτο.
Σημειωση οτι αυξησα τα λιτρα σε 42 lt-με δοσεις ph kai σταγονες για το χλωριο- διοτι το φιλτρο ηταν σχετικα ψηλα,οριακα στο νερο και δεν μπορουσα να το μετακινησω.
c)Με ενημερωσαν και οι 2-κατι που γνωριζα με αυτα που διαβασα-οτι τα ψαρια μπηκαν με λαθος τροπο,αφου δυστηχως τα βαλαμε κατευθειαν στη γυαλα απο τη σακουλα(το θετικο ειναι οτι ο νερο ηταν ενυδρειου τουλαχιστον,γυρω στα 600 ml)
Απο εκει και περα, η κατασταση, μεχρι να απεβιωσει ο αρσενικος, ηταν οτι τα ψαρια συνηπηρχαν αρμονικα αλλα η θυληκια ηταν πιο δραστηρια και νορμαλ σε αντιθεση με τον απεβιωσαντα,ο οποιος ηταν συνεχεια στην επιφανεια και εκανε φουσκαλες η στο πυθμενα ακουνητος...

Το νερο εχει εμφανισει ενα ειδος 'διαφανης μεμβρανης' στην επιφανεια σε καποια σημεια σαν λαδι και δεν ξερω εαν αυτο ειναι φυσιολογικο.
Βεβαια ξεθολωσε αρκετα αλλα μεχρι να το στρωσω δεν ξερω εαν πρεπει να αφησω μεσα τη μοναχουλα θηλυκια.
Θα προσπαθησω να παρω θερμοστατη αμεσα αποψε και επισης θελω να ρωτησω τωρα που απεβιωσε ο αρσενικος,εαν μπορω να παρω ενα γλυφτη η ενα σαλιγκαρι εστω-αποτι διαβασα συνηπαρχουν με μονομαχους- ωστε να στρωθει το ενυδρειο πιο ευκολα και να προλαβω την αλγη.

Σας ευχαριστω πολυ,θα σας ενημερωσω συντομα για τις εξελιξεις και φιλε συντοπιτη 'καρντασι' που προσφερθηκες να με βοηθησεις,θα σου στειλω το κινητο μου με pm,ωστε να επικοινωνησουμε,μηπως και σωσω την μοναχη μονομαχο με τη βοηθεια σας..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02427 seconds with 11 queries