Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 18-12-09, 05:10   #1
Δωρο Γενεθλιων Ενυδρειο Γλυκου Νερου σε αρχαριο...Και τωρα τι?!!
Μανος Θες
Member
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος 18-12-09, 05:10
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλως σας βρηκα αγαπητοι χομπιστες
Καλως η κακως η κοπελα μου σημερα πριν απο 10 ωρες μου εκανε δωρο ενα ενυδρειο-το οποιο με την καλη της καρδια αλλα και αφελεια εστησε κι ολας και το βρηκα πριν απο λιγο στο σαλονι-,και δυστηχως ειμαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ ασχετος,οποτε θα χρειαστω τα 'φωτα' σας γιατι λυπαμαι τα ψαρακια και δεν θελω να υποφερουν.
Εδω και κανα δυωρο διαβαζω το φορουμ ωστε να ειμαι οσο πιο συγκεκριμενος γινεται και να σας δωσω τις πληροφοριες που χρειαζεστε.
Το δωρο μου λοιπον ειναι το εξης:

Γυαλινο Ενυδρειο 40*45*25,καθαρου ογκου νερου 35-38 λιτρα(το βρηκα στημενο οποτε οι υπολογισμοι ειναι σχετικοι αλλα οσο το δυνατοτερο ακριβεις),χωρις καπακι,ανοιχτο απο πανω
Φιλτρο
Αεραντλια
Εναν αρσενικο μονομαχο(υπεροχο με πορφυρο κοκκινο χρωμα και σχετικα μεγαλοσωμο)
Ενα θυληκο μονομαχο
Ενα κομματι ξυλο,το οποιο δυστηχως βγαζει καφε χρωμα στο νερο
(το ξυλο ,οχι το υποστρωμα)
υποστρωμα καφε αμμου
5 υπεροχες φετες κοκκινα κοραλια 'νεκρα'
Ρυθμιστη PH
Αντιχλωριουχες σταγονες
Υποστρωμα καφε αμμου
Τροφη ειδικη για μονομαχους

Διαβαζοντας τα ποστς σας καταλαβα οτι μου λειπουν σημαντικα πραγματα καθως η ασχετη πωλητρια πουλησε οτι να ναι στην κοπελα μου σε σχεση με το συνηθες πακετο για μονομαχους αλλα και τισ αναγκες τους.
Ειδικοτερα θερμοστατη-θερμομετρο,καποια βασικα φυτα,ασυμβατοτητα ισως των μονομαχων,φωτισμο (και το προβλημα των κοραλιων τα οποια ανηκουν σε θαλασσινα ενυδρεια).
Επισης με προβληματιζει το καφε χρωμα στο νερο αν και ρωτοντας πιο εμπειρους μου ειπαν οτι ειναι θεμα ξυλου και να μην ανυσηχω.
Χρειαζομαι τα φωτα σας ωστε να μην πεθανουν τα ψαρακια και να κανω οτι καλυτερο μπορω αγοραζοντας βασικα πραγματα που μου λειπουν και δημιουργωντας καταλληλες συνθηκες.
Δεν ειμαι χομπιστας,δεν σκοπευω να ξοδεψω ποσο ανω των 80-120 ευρω αυτη τη στιγμη αλλα θα προσπαθησω να τιμησω το δωρο μου-το οποιο μου αρεσε πολυ- και να κανω οτι καλυτερο μπορω για το ζευγαρι των 2 μονομαχων μου.

Σας ευχαριστω,καθε βοηθεια δεκτη απο replies μεχρι links

PS. (καθοτι δεινος ψαρας εχω γνωσεις για τα ψαρια αλλα οχι στο πως να τα φροντιζω δυστηχως...Διαθεση ομως υπαρχει σιγουρα..)
Εμφανίσεις: 3254
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01634 seconds with 12 queries