Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 04-04-06, 22:02
Pater_Familias Ο χρήστης Pater_Familias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2005
Περιοχή: Νέα Σμύρνη
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
Αν δεν κανω λαθος αφηνεις να εννοηθει οτι αν το αφησω για καποιο διαστημα μεσα στο νερο θα αρχησει να χανει...λογικο μου φαινεται. Τοτε θα το καλιμπραρω και μια φορα το μηνα θα του καθαριζω και το ηλεκτροδιο με το καταλληλο διαλυμα.
Το ηλεκτρόδιο θα χάνει σε ακρίβεια, όχι μόνο λόγω του φαινομένου όσμωσης οπότε αλλιώνεται η χημική σύσταση του εσωτερικού διαλύματος του ηλεκτροδίου, αλλά και γιατί αλλάζει μη αντιστρεπτά η σύσταση της ημιπερατής μεμβράνης του ηλεκτροδίου.
Σε αυτό οφείλεται το φαινόμενο "ολίσθησης" των τιμών δυναμικού του ηλεκτροδίου και λανθασμένων μετρήσεων.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi
Εγω αναρωτιεμαι ομως αν με αυτην τη χρηση του προκαλεσω ζημια ή αν δεν μπορω να εχω ακριβεις μετρησεις για καποιο λογο που δεν γνωριζω.
Η ζημιά που θα κάνεις είναι σημαντική και θα μικρύνει η ζωή του ηλεκτροδίου. Απαιτείται η φύλαξη του ηλεκτροδίου σε διάλυμα ηλεκτρολύτη, κατάλληλο για το τύπο του ηλεκτροδίου, ώστε να αναγεννάται η χημική σύσταση της ημιπερατής μεμβράνης και να επανέρχεται η συγκέντρωση του εσωτερικού διαλύματος και να έχουμε σταθερές και επαναλήψιμες μετρήσεις.
Σίγουρα θα χάσεις σε ακρίβεια.

Υ.Γ Από το link που μου έδωσες δεν αναφέρει κάτι για το είδος του ηλεκτροδίου, αλλά εστειλα Pm στην εταιρία μήπως μου πουν τον τύπο του.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01443 seconds with 11 queries