Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-12-11, 22:40
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Smile «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου»

Οι περισσότεροι πιστεύω που έχουν ζήσει τη θάλασσα και πόσο μάλλον όταν ασχολούνται μαζί της χρόνια τώρα…πολλά.. με διάφορες δραστηριότητες, θα συμφωνούν ότι έχουν μαγευτεί από τα όσα προσφέρει με τις ομορφιές της.
Η φυσική λοιπόν κατάληξη της ενασχόλησης με τα ενυδρεία και όνειρό μου χρόνια πολλά, ήταν η σύνθεση και διατήρηση ενός θαλασσινού ενυδρείου.
Καλά τα reef και γενικά τα τροπικά είδη, αλλά οι ομορφιές που έχουμε δίπλα μας και ιδιαίτερα εγώ ως νησιώτης είναι ανεπανάληπτες. Αποφάσισα λοιπόν να μπω στο δύσκολο «αλμυρό» μονοπάτι με βάρκα την ελπίδα ……
Το project μου λοιπόν (ελληνιστί έργον) το ονομάζω «Μια μικρή σταγόνα Αιγαίου».
Το τι διάβασμα ρε παιδιά έχω ρίξει τους τελευταίους μήνες …δεν λέγετε.

Αυτό που διαπίστωσα όμως και το έχω ξαναγράψει εδώ είναι πως στην ενασχόληση μας με το θαλασσινό ενυδρείο προτιμάμε την δημιουργία τροπικών και πολλές φορές πανάκριβων συστημάτων (πολύ ωραίων βέβαια) και δεν έχουμε καθόλου ασχοληθεί με το κατά πολύ οικείο σε εμάς μεσογειακό – Αιγαιακό περιβάλλον. Αντίθετα στο εξωτερικό, κυρίως Ιταλία και λιγότερο Γαλλία, τα μεσογειακά συστήματα είναι πολύ συνηθισμένα ενώ η εμπειρία και η αρθρογραφία έντυπη και ηλεκτρονική πολύ πλούσια.
Οι εποχές βέβαια οικονομικά δύσκολες και μάλιστα πολύ.
Έχω ξεκινήσει εδώ και μήνες λοιπόν την συλλογή υλικών κατά το πλείστον μεταχειρισμένων προκειμένου να κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα.
Θέλω λοιπόν να μοιραστώ μαζί σας τις γνώσεις που θα αποκτηθούν καθώς και την σταδιακή βήμα – βήμα προσπάθειά μου.
Ξεκινάμε λοιπόν με τι διατίθεται μέχρι στιγμής :
Ενυδρείο Rio 400, χωρίς το εσωτερικό του φίλτρο 450 λίτρα.
Sump, παλιό ενυδρείο 70 χ 25 χ 45 (ύψος) σύνολο 79 λίτρα. (Πιθανόν να χρειαστώ άλλο μεγαλύτερο).
Έπιπλο από ξύλο για το ενυδρείο, με ντουλάπι και 2 χωρίσματα που επικοινωνούν. Είναι αρκετά ανθεκτικής κατασκευής και έχει ξαναχρησιμοποιηθεί για αυτό το σκοπό.
Ψυκτικό το Hailea HC-300A.
Το νερό θα κατεβαίνει στο σάμπ με υπερχείλιση με δυνατότητα 3.000 λιτ/ω.
Για σκίμμερ το TMC V2 1500, μεταχειρισμένο και υπό παραλαβή.
Η πίσω πλευρά του ενυδρείου, γύρω – γύρω το σάμπ και φυσικά όλες οι σωληνώσεις σκέφτομαι να ντυθούν για μόνωση. Τα μεν ενυδρεία – σάμπ με φελιζόλ (εννοείται δεν θα φαίνεται στο κυρίως ενυδρείο) οι δε σωληνώσεις με το κλασικό μαύρο αφρώδες υλικό που χρησιμοποιείται σε αυτές.

Φιλτράρισμα
Ζωντανή άμμος και βράχος.
Ως υπόστρωμα θα χρησιμοποιήσω άμμο σε ύψος 14 εκ, για να επιτύχω το DSB (Deep Sand Bed), ενώ έχω ήδη εντοπίσει τραγάνα από δίχτυα ψαράδων για να προσθέσω όταν έρθει η ώρα της.


Φωτισμός
Στο φωτιστικό 2 χ 54 Watt της Juwel σκέφτομαι
1 χ Juwel High-Lite Day 54 W / 1200 mm στα 9.000 Kelvin, που έχω ήδη.
1 χ Juwel High-Lite Marine 54 W / 1200 mm στα 15.000 Kelvin (σκέφτομαι να αγοράσω).
Επιπλέον έχω πάνω σε Arcadia με στεγανά ακροφύσια 1 SolarMax T5HO 54 Watt Actinic 03 (ακτινική). Αυτή θα χρησιμοποιείται 1 ώρα πριν την ενεργοποίηση του κύριου φωτισμού (λυκόφως), 2-3 ώρες για την απεικόνιση της κορύφωσης του φωτισμού κατά τις μεσημβρινές ώρες και επιπλέον 1 ώρα μετά το κλείσιμο των φώτων για την αναπαράσταση του λυκόφωτος καθώς και του φεγγαρόφωτος.
Όλα τα παραπάνω με ανακλαστήρες.


Κυκλοφορία
1 x Eheim compact+ 3000 για την επιστροφή νερού από το σαμπ στο ενυδρείο.
1 x Eheim compact+ 2000 για την κυκλοφορία του νερού από το σάμπ στο chiller και μετά μάλλον στο ενυδρείο με εναλλακτικό στο σάμπ. Η HAILEA δίνει ροή για το ψυκτικό από 1000 έως 2500 λτ/ω.
1 x Hydor Koralia Evolution 4000 και
1 x Hydor Koralia Evolution 2800 για την κυκλοφορία στο ενυδρείο.
Υπολογίζω συνολική κυκλοφορία x 22.


Η υλοποίηση του έργου λόγω οικονομικής δυσκολίας, θα είναι σε βάθος τουλάχιστον 2 μηνών ακόμη, εκτός και εάν ο Αϊ Βασίλης έχει μεγάλα αυτιά και με ακούσει για κανένα έξτρα δώρο.

Θα συνεχίσω με φωτογραφίες, από την μέχρι τώρα εργασία που έχει γίνει.



Για διευκόλυνση και σχολιασμό, επειδή μια εικόνα ίσον 1.000 λέξεις παραθέτω σχεδιάγραμμα.
Εδώ θα ήθελα την εμπειρία και τα σχόλια όλων σας και ιδιαίτερα των ρηφάδων μιας και είναι η πλειονότητα των ενασχολούμενων με τα θαλασσινά ενυδρεία.
Δεκτή κάθε άποψη.

Εξάλλου από αυτό θα βγουν πιστεύω αρκετά συμπεράσματα προκειμένου να χρησιμοποιηθούν και από άλλους που το σκέφτονται ακόμη να ξεκινήσουν ένα μεσογειακό ενυδρείο.




ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ…..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  My tank v1.1.jpg
Εμφανίσεις:  1300
Μέγεθος:  46,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03147 seconds with 12 queries