Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 03-04-13, 13:12
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Δύο μέρες σκάψιμο και ιδού το αποτέλεσμα. Είμαι χοντρικά στους 40 πόντους βάθος. Έχω μέλλον αλλά είμαι παντού πιασμένος.

Τελικά τα χώματα είναι περισσότερα από ότι τα υπολόγιζα. Τα alpha block που θα φτιάξουν τον καταρράκτη δεν θα χωρέσουν τόσο χώμα. Αγόρασα μπλε σακούλες για μπάζα και μαύρες γερές. Εκεί τοποθετώ τα χώματα. Μέχρι τώρα τα πράγματα ήταν εύκολα στο σκάψιμο. Το χώμα πλέον αρχίζει και γίνεται ποιο σκληρό και περιέχει και μπάζα…

Την γούρνα που έχω τα ψάρια ακόμα δεν την έχω πειράξει. Θα είναι το τελευταίο μέρος που θα σκάψω, Σκέφτομαι να τα τοποθετήσω στο ένα μπλε βαρέλι (150lt) μέχρι να ολοκληρωθεί η λίμνη αλλά φοβάμαι μην στρεσαριστουν και μου πάθουν τπτ. Τα 2 ΚΟΙ φτάνουν σχεδόν τα ~25cm το καθένα. Ελπίζω η μετάβαση τους από την γούρνα στην λίμνη να είναι γρήγορη.






-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχει λογος να το φοβασαι! Ετσι κι'αλιως στο σημειο που θα μπει το drain θα φτιαξεις λιγο μπετον για να το χωσεις μεσα μαζι με τον σωληνα που θα πηγαινει προς το φιλτρο....και απο πανω θα βαλεις το λαινερ (υπαρχει τροπος) πολυ ευκολα...

Ειναι κριμα να μην το βαλεις μιας και αρχιζεις μια νεα κατασκευη και ποσο μαλλον οταν σε αυτην θα εχεις κοι.
Επειδή η λίμνη μου θα είναι με σκαλοπάτια, έχω την εντύπωση ότι το drain δεν θα αποδώσει σωστά.

Έτσι από περιέργεια κοίταξα λίγο για Bottom Drain 110mm με Air ring. O κυκλοφοριτής 6.000lt/h και η αεραντλία 400lt/h που έχω μήπως πέφτουν λίγα για ένα τέτοιο drain? Να ψάξω για μικρότερο? ( η λίμνη μου θα είναι ~3 κυβικά).

Αν κάνω κάτι τέτοιο θα πρέπει να αναθεωρήσω το φίλτρο μου (το οποίο δεν είναι ακόμα έτοιμο).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 03-04-13 στις 13:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01695 seconds with 11 queries