Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 28-01-13, 14:54
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver
Διευκρινίσεις
Πριν ξεκινήσω την αλλαγή κλείνω το εσωτερικό και το εξωτερικό φίλτρο. Όταν ολοκληρωθεί η αλλαγή ανοίγω μόνο το εσωτερικό για ένα 10λεπτο περίπου. Αυτό το κάνω για να ανακατευτεί καλά το παλιό με το νέο νερό και να έρθουν πιο κοντά οι τιμές (PH, GH, KH, CO2, Θερμοκρασία κτλ) ώστε να μην επηρεαστεί η βιολογία του εξωτερικού (το εσωτερικό το χρησιμοποιώ μόνο για μηχανική φίλτρανση αλλά και για την διάχυση του CO2). Αφού περάσει το 10λεπτο και σιγουρευτώ για την θερμοκρασία και το PH, ανοίγω και το εξωτερικό. Μέχρι στιγμής δεν μου έχει παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα με την βιολογία (κούφια η ώρα). Πολύ θα μου πουν, όπως μου έχουν πει εξάλλου, "πολύ φασαρία - υπερβολή που δεν χρειάζεται". Είμαι της άποψης φύλαγε τα ρούχα για να έχεις τα μισά. Εξάλλου δεν είναι ιδιαίτερος κόπος. 2-3 κλικ παραπάνω στους διακόπτες του ρεύματος, 2 μετρήσεις παραπάνω και λίγο περισσότερος χρόνος ολοκλήρωσης αλλαγής (15 - 20 λεπτά).
Κατα τη γνωμη μου, δεν υπαρχει κανενας απολυτως λογος να κλεισεις τα φιλτρα κατα τη διαρκεια της αλλαγης. Αντιθετως, οξυγονωνεται καλυτερα το νερο απο την παρουσια του CO2 χωρις αναταραξη της επιφανειας για οσο διαρκεσει η αλλαγη.
Οι τιμες θα επανελθουν στα ιδια επιπεδα, προσθετοντας αργα το νερο της αλλαγης. Οπως και η θερμοκρασια, που κανονικα θα πρεπει να συμπιπτει το νερο στο βαρελι με αυτο του ενυδρειου.

Καλα κανεις και εισαι υπερβολικος τωρα στην αρχη, αλλα με τον καιρο θα δεις οτι θα κανεις αλλαγες με κλειστα τα ματια και θα ξερεις ακριβως τις συνθηκες του ενυδρειου σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01506 seconds with 11 queries