Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 05-10-08, 14:36
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Παράθεση:
Crisx περίπου ίδιο θόρυβο κάνει και η pistol shrimp
To ξέρω γιατί διαθέτω μια τέτοια κυρία!
Ρωτάω όμως γιατί στην δική μου pistol, αν και την έχω δει ελάχιστα, η μία της δαγκάνα είναι υπερμεγέθης σε σχέση με την άλλη, κάτι που δεν παρατηρώ στην photo του Μάνου.
Επίσης σύμφωνα με το παρακάτω :
"Η παρουσία μιας γαρίδας mantis ανακαλύπτεται κανονικά συγκεκριμένο θόρυβο, ο οποίος μπορεί να είναι πολύ δυνατός και ευδιάκριτος. Αυτό είναι το αποτέλεσμα από την επιφάνειας βράχου που σφυροκοπείται με τα νύχια τους, για να αυξήσουν σε μερικές περιπτώσεις το μέγεθος της φωλιάς τους μέσα στο βράχο. Ένας παρόμοιος θόρυβος μπορεί επίσης να παραχθεί από τις γαρίδες pistol γιατί παράγουν θόρυβό με την όπλιση της υπερμεγέθους δαγκάνας τους. Η διάκριση μεταξύ των δύο μπορεί να γίνει από τις τάσεις των γαρίδων pistol να χτυπούν μόνο μια ή δυο φορές, και στις γαρίδες mantis στα πολυάριθμα, γρήγορα κτυπήματα."
Πηγή :
http://www.katoikidia.com/index.php?...d=643&Itemid=1

Η δική μου pistol κτυπά όπως ακριβώς αναφέρεται πιο πάνω (1-2 φορές). Αν ο Μάνος ακούει συνεχόμενα κτυπήματα συν το ότι δεν παρατηρείται υπερτροφική δαγκάνα, μπορεί να οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι μάλλον είναι mantis.

Όλα αυτά βέβαια με κάθε επιφύλαξη γιατί η εμπειρία μου στο αλμυρό είναι μικρή και βέβαια εφόσον ακούγονται βραδυνοί ήχοι.
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01631 seconds with 11 queries