Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-12-06, 10:20
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

. . και η δική μου γνώμη για τους 'γενικούς κανόνες' που έγραψα είναι ίδια με την δική σας.
(και να συμπληρώσω) το δύσκολο δεν νομίζω ότι είναι να τους ακολουθήσεις αλλά να τους αποφύγεις .
Όταν ξαναδιάβασα το θέμα αυτό κατάλαβα ότι είμαι επηρεασμένος από τον τρόπο που κάνουμε την μελέτη ενός κήπου, όπου τα πράγματα είναι πιο συγκεκριμένα και υπάρχουν λογικές εξηγήσεις για τον τρόπο που προτείνεται η κάθε τεχνική. Αυτό ίσως προσπάθησα να βρούμε αλλά δεν έχω τις κατάλληλες γνώσεις, ώστε να αιτιολογήσω την κάθε κίνηση.
Πειραματικά φαίνεται ότι το ψάχνουμε και αυτό είναι ευχάριστο !

Αποστόλη συμφωνώ με όσα έγραψες για το 'τι θεωρεί ωραίο' ο καθένας από εμάς.
Αυτό που ήθελα να πω για το σχήμα, όγκο, κτλ, είναι η διαφορά που έχει ένα φυτό μόλις το βάλουμε (από ένα κλάδεμα πχ) στο ενυδρείο σε σχέση με την καταστασή του (οπτικά) όταν έχει αναπτυχθεί εκεί και έχει σωτή συντήρηση (κλάδεμα) - ανάπτυξη.
Σε μερικά φυτά οποιαδήποτε παρέμβαση κάνεις φαίνεται ενώ κάποια άλλα επιτρέπουν να κλαδευεις το περιττό χωρίς πρόβλημα.
Στις κρυπτοκορίνες ας πούμε (που έχω τώρα) αν χαλάσει ένα φύλλο πρέπει να περιμένεις τον νέο 'γύρο', το οποίο απαιτεί χρόνο και υπομονή.
Κάτι ανάλογο ισχύει και για μερικά φυτά που κατά την μεταφύτευση χάνουν μερικά φύλλα και το αποτέλεσμα δεν είναι ικανοποιητικό.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01449 seconds with 11 queries