Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 05-12-06, 10:58
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Access Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Με αυτό τον τρόπο τα "γρήγορα" συνεχίζουν να αναπτύσσονται όπως πρώτα και τρώνε την τροφή των "δύσκολων" σωστά? οπότε η ανάπτυξή τους δεν είναι η αναμενόμενη
Αυτό νομίζω γίνεται, αν αλλάξουμε λίγο την ρουτίνα (λίπασμα), τόσο, όσο χρειάζονται τα νέα φυτά να καταναλώσουν και πάντα με την σωστή σειρά (λίπανσης).
Προϋποθετει βέβαια, να 'τρέχει' ήδη το ενυδρείο με την σωστή 'ταχύτητα', ώστε τα αρχικά εύκολα/γρήγορα φυτά να είναι σε καλή κατάσταση (σωστή ανάπτυξη) και να μην έχουμε φτάσει το σύστημα στα άκρα. (υπερ-ανάπτυξη).
Σε αυτή την φάση νομίζω ότι θα πρέπει να έχουμε ρυθμίσει-ισορροπίσει την ενέργεια (φως) σωστά (να μην έχουμε υπερβολές) το οποίο μας δίνει μια ελαστικότητα στις μικρές μεταβολές.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Access Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτό τον τρόπο τα "δύσκολα" αναπτύσσονται αλλά μόλις μπούνε τα "εύκολα" σταματάει ο ρυθμός της ανάπτυξής τους μια και τα εύκολα αρχίζουν να τραβάνε τα θρεπτικά συστατικά γρήγορα.
Αν ισχύει αυτό που νομίζω και αναφέρω πριν, λειτουργεί και σε αυτή την περίπτωση, με διαφορετική αντιμετώπιση βέβαια.

@ΠΟΠΟ με ενδιαφέρει αυτό το αρχείο που λες .
σημαντικό θα είναι να μάθουμε την διαδικασία αντικατάστασης των φυτών.


Δυστυχώς τα παραπάνω είναι υποθέσεις και συμπεράσματα από δικές μου παρατηρήσεις και δεν ξέρω αν ισχύουν.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries