Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 04-12-06, 16:37
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Juan, Θεωρητικά πάντα το setup που έχει μέσα φυτά αργής/γρήγορης ανάπτυξης δεν παίζει -παρ’ ότι το έχω δει να τρέχει σε ικανοποιητικούς ρυθμούς- για τους γνωστούς λόγους ανταγωνισμού.

Η άποψή μου είναι ότι ένα σωστά στημένο ενυδρείο (θεωρητικά πάντα), θα πρέπει να έχει ή φυτά αργής/μέτριας ανάπτυξής ή μέτριας/ γρήγορης και αντίστοιχα δύσκολα/μέτρια ή μέτρια/εύκολα φυτά, με αυτό τον τρόπο (θεωρητικά πάντα) καταφέρνεις να έχει μια ισορροπία στο ενυδρείο σου όσον αφορά τον παράγοντα ανάπτυξη/απαιτήσεις φυτών.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να πετύχουμε το αποτέλεσμα πιο γρήγορα μπορούμε να βάλουμε τα ‘γρήγορης ανάπτυξης’ πρώτα που θα ‘πιάσουν’ και αναπτυχθούν πιο γρήγορα. Μετά προσθέτουμε με τρόπο τα ‘δύσκολα’ και αλλάζουμε την ρουτίνα ελάχιστα μετά την τοποθέτηση τους (στο λίπασμα πχ).
Αυτή ο τρόπος είναι θεωρητικά σωστός ; ;

Με αυτό τον τρόπο τα "γρήγορα" συνεχίζουν να αναπτύσσονται όπως πρώτα και τρώνε την τροφή των "δύσκολων" σωστά? οπότε η ανάπτυξή τους δεν είναι η αναμενόμενη


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ένα μικρό ενυδρειάκι έκανα το ανάποδο. Έβαλα πρώτα το ‘δύσκολο’ (Hemianthus callitrichoides ''Cuba'') ακολούθησα τον ρυθμό που ήθελε και μετά έβαζα κάποια υπόλοιπα φυτά που μπορούσαν να το ακολουθήσουν. Στη περίπτωση μου δούλεψε, αλλά δεν έχω προσθέσει πολλά νέα είδη φυτών, μόνο 2-3.
Αυτός είναι, σωστός τρόπος ;
Με αυτό τον τρόπο τα "δύσκολα" αναπτύσσονται αλλά μόλις μπούνε τα "εύκολα" σταματάει ο ρυθμός της ανάπτυξής τους μια και τα εύκολα αρχίζουν να τραβάνε τα θρεπτικά συστατικά γρήγορα.

Πάντα θεωρητικά μιλώντας

Φιλικά (αυτό όχι θεωρητικά),

Εύα
__________________
-----------------------------------------
DO NOT PANIC inscribed in large friendly letters
-----------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02607 seconds with 11 queries