Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #74  
Παλιά 20-02-17, 01:46
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sxetikos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και από εμένα. Θα μπορούσες να βάλεις κάποιες φωτογραφίες που να δείχνουν κάποια σημεία-κλειδιά της κατασκευής; Το βασικό μου πρόβλημα είναι το εξής: πάνω στο arduino mega βάζω αυτή http://www.ebay.com/itm/262423841770...%3AMEBIDX%3AIT την shield. Μετά όμως η tft shield δεν έχει πρόσβαση στα 36 digital pins. Χρειάζονται και τα 36 Pins για την tft shield; Απ' ότι είδα μόνο τα 38,39,40,41 χρειάζονται.
Μπορείς να μου πεις που ακριβώς βρήκες ότι χρειάζονται μόνο τα συγκεκριμένα Pins;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dkatsariotis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,

Αύριο που θα είμαι σπίτι μου θα λύσω το κουτί να βγάλω αναλυτικές φώτο. Την ίδια shield χρησιμοποιώ, κόλλησα έξτρα connector στην άκρη που έχει τις κενές τρύπες και προσάρμοσα την αντεστραμμένη καλωδιοταινία για να παίξει. Εκτός από τα 4 pin που έγραψες τροποποίησα κώδικα και πλακέτα ώστε στα 36pin να στείλω και τα pin για το touch, την SD card και το κύκλωμα για το dim του φωτισμού της οθόνης

Sent from my Lenovo A7010a48 using Tapatalk
Κάποιες απορίες:
  • Στον συγκεκριμένο κώδικα, ο δημιουργός του άλλαξε τα pin για το touch από τις θέσεις 2-6 που ήταν κανονικά στις θέσεις 42-46 μέσω της tft shield, απλά και μόνο για να έχει ελεύθερες τις pwm θέσεις για μελλοντική χρήση.

    Εσύ γιατί άλλαξες τα Pin για το touch;
  • Τι τροποποίηση έκανες για την sd card; Ενσωματωμένη στην οθόνη δεν είναι;
Απλά ενημερωτικά, στον τελευταίο κώδικα του MrMan έχει καταργηθεί ο κώδικας για το auto dimming γιατί αρκετοί χρήστες δεν κατάφεραν να το φτιάξουν και πλέον έχει φτιαχτεί κώδικας ώστε η οθόνη να ρίχνει την φωτεινότητα μετά από κάποια λεπτά αδράνειας.
Πιστεύω ότι είναι καλύτερο έτσι και γλιτώνεις ταλαιπωρία με συνδέσεις, τρανζίστορ και φωτοαντιστάσεις.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01611 seconds with 11 queries