Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 06-11-19, 18:33
Eos84 Ο χρήστης Eos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2019
Περιοχή: Κέρκυρα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή DIY ενυδρείο με ξύλινο πάτο

Γειά σας παρέα!

Πρώτο μου ποστ εδώ και σας ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια μπορείτε να παρέχετε!

Έχω αφήσει στη μέση την κατασκευή του ενυδρείου μου διότι λείπω εξωτερικό για τον επόμενο μήνα. Μόλις επιστρέψω όμως έχω σκοπό να το ολοκληρώσω.

Πρόκειται για ιδιοκατασκευη ενυδρείου με sump. Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι 120*90*60.

Αυτό που θέλω να φτιάξω είναι 4 πλευρές τζάμι που θα κάθονται σε χαράδρα ανάμεσα από εξωτερική κόντρα (ένα ξύλο που θα λειτουργεί σαν κόντρα αλλά και που θα ντύσει την κατασκευή να δείχνει πιο πολύ έπιπλο) και τον πάτο του ενυδρείου που θα είναι ξύλο θαλάσσης αδιαβροχοποιημενο στεγανά με εποξειδικη ρητίνη. Στη μία πλευρά θα υπάρχουν τρύπες για εσωτερική υπερχείλιση τύπου (bean animal?) καθώς και για το γέμισμα /άδειασμα. Εκεί θα κάθεται ένα κομμάτι ακρυλικό πλεξιγκλάς το οποίο θα δένει και πάνω στο πάτο αλλά και στο τζάμι της μιας πλευράς.

Αν έχετε σχηματίσει μια εικόνα για το πως το φαντάζομαι μπορούμε να πάμε στις ερωτήσεις που έχω!

Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος εποξειδικη ρητίνη σε αντίστοιχη κατασκευή? Αν ναι, ποια προτείνετε?

Το τελικό αποτέλεσμα πρέπει να δείχνει σαν να έχει καλυφθεί το ξυλο από γυαλί. Και η ρητίνη εννοείται πρέπει να είναι κατάλληλη για ενυδρείο!

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και αναμένω νέα σας!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01415 seconds with 11 queries