Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-04-18, 06:12
Natsonios Ο χρήστης Natsonios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-03-2018
Περιοχή: sifnos
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή Λιμνούλα στον κήπο μου

Καλημέρα στην όμορφη παρέα σας! Αποφάσισα πριν λίγες μέρες να φτιάξω μια λιμνούλα στον κήπο μου και αμέσως πήρα τσάπες και φτιαρια ανά χείρας! Το απότελεσμα είναι ένα στρογγυλός λάκκος 2 μέτρα διάμετρο με 50 εκ βάθος και μέσα του άλλο ένα λακο 1 μέτρο διάμετρο με 55 πόντους βάθος... Θα τοποθετήσω liner, και είμαι σε αναζήτηση της κατάλληλης αντλίας και φιλτρου... Στις φώτο θα δείτε ότι υπάρχει άφθονος χώρος για μεγαλύτερη κατασκευή αλλά δεν θέλω να μπλέξω με μεγάλες αντλίες και γενικά κατασκευές... Μου πρότειναν αντί για φίλτρο να κάνω δίπλα ένα στεγανο παρτέρι που να το γεμίσω διογκωμενη άργιλο και να στέλνω εκεί το νερό. Και μέσα εκεί να φυτέψω διαφορά φυτά κάτι σαν υδροπονια... Δεν ξέρω αν θα καθαρίζει επαρκώς με αυτό το νερό.. Τώρα εσωτερικά θα δω τι φυτά και ψάρια θα βάλω.. Βρίσκομαι σε νησί στις Κυκλάδες και τη λίμνη θα τη βλέπει αρκετά έως πολύ ο ήλιος. Με χαμηλές θερμοκρασίες δεν θα έχω απολύτως κανένα πρόβλημα αλλά με υψηλές ένα θέματακι θα το χουμε... παραδίπλα έχει μόνο ελιές... Θα δουλέψει το σύστημα τι λέτε? Δεν έχω ξανά ασχοληθεί με κάτι τέτοιο και ανησυχώ μην κάνω χαζομάρες...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3120187733.jpg
Εμφανίσεις:  393
Μέγεθος:  265,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  312018771.jpg
Εμφανίσεις:  393
Μέγεθος:  256,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01539 seconds with 12 queries