Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 12-07-18, 18:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μαρια 68 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα.
Βασικά θέλω να πάρω άλλο ένα ψάρι με την προοπτική σε ένα χρόνο να αλλάξω ενυδρείο. Μην το πάρεις μέχρι να αλλάξεις ενυδρείιο
Το φίλτρο μέσα δεν ξέρω το έχει. Είναι ένα της hailea. Θα το κοιτάξω και θα σου πω άμεσα. Αν έχει άνθρακα (σκουρες γκρι ή μαυρες μπίλες, το βγάζεις και ψάχνεις για μπολι. Ψάχνεις δηλαδή να βρεις κάποιον γείτονα με ενυδρειο, να σου δώσει βιολογικό υλικό από το δικό του φίλτρο
Για τις μετρήσεις τώρα... Πάω ανάλογα με τα χρώματα και με αυτά που λέει πάνω το κουτάκι π.Χ. στο ph :πράσινο όλα καλά κόκκινο πρέπει να αλλάξω το νερό. Σύμφωνα λοιπόν με αυτό όταν μου έδειξε ότι πρέπει να βάλω aqua safe στο νερό έβαλα ! Στον ίδιο γείτονα με πιο πάνω, δώσε ένα ποτήρι από το νερό του ενυδρείου σου, να σου κάνει ένα σετ μετρήσεων
Για τα φυτά ακόμα δεν το έχω κοιτάξει...Όπως είπες θέλω πρώτα να σιγουρευτώ ότι όλα είναι καλά με το νερό ! Όσο αναφορά το φαγητό και τα υγρά τεστ μήπως μπορείς να μου συστήσεις κάποια ? Θα τα παραγγείλω από το internet διότι τα pet shop εδώ που μένω εκτός από πανάκριβα είναι και σε έλλειψη πολλών πραγμάτων. Η sera ειναι μια καλή εταιρεία με μεγάλη ποικιλία τροφών. Προτίμησε μικρές σχετικά συσκευασίες (50-100 ml) και πάρε 2-3 διαφορετικές. Ή μπορείς να πας σε ocean nutrition (ένα σκαλί πιο πάνω σε ποιότητα)
Για το νερό μια ερώτηση ακόμα...60λιτρα έχω αλλά διάβασα ότι πρέπει να αλλάζω το 40 % του νερού. Μετά από μέτρηση όπου διαπίστωσα ότι χρειάζεται aqua safe άλλαξα το 40% του νερού όμως μετά το νερό θολωσε και 2 μέρες μετά ακόμα δεν έχει ξεθολωσει. Πήγα σήμερα στο pet shop μήπως έχουν κάποια λύση και μου είπαν ότι σε τοσο μικρό ενυδρείο πρέπει να αλλάζω μόνο 3-4 δάκτυλα περίπου κάθε 15 μέρες. Εσύ τι λες ? Εγώ λέω να πηγαίνεις στο πετ σοπ, μόνο για τα απολύτως απαραίτητα. Το νερό θόλωσε μάλλον λογω βακτηρίων, αλλά σύντομα θα ξεθολώσει

Προσωπικά θα κρατούσα το ψάρι και θα προσπαθούσα 1ον να στρώσο το φίλτρο (να βρεις δλδ μπόλι) και να βρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο στο μέλλον, ώστε να μπει και 2ο χρυσόψαρο. Τα 120 λίτρα για 2 fancy, είναι το ελάχιστο (έστω κι αν κάποιοι διαφωνήσουν) - προσωπική γνώμη εκφράζω
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01734 seconds with 11 queries