Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 14-02-08, 20:51
Το avatar του χρήστη bas_754
bas_754 Ο χρήστης bas_754 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2005
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 127
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasthess_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα παιδιά... την δευτέρα αποφάσισα να βάλω τα πρώτα ψαράκια στο 2ο DIY 380άλιτρο ενυδρείο μου μετα απο 2 μήνες υπομονετικού στρωσίματος...
Αυτοί την στιγμή έχω μέσα 20 ροδόστομους και 2 δισκάκια σιγκαπούρης...
το Ph μου είναι στο 6,8 με CO2 και ph controller...α/ο δέν έχω και δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να αγοράσω σύντομα...τι λέτε θα έχω πρόβλημα...???
οι δισκοι θελουν μαλακο νερακι αν το καταφερεις με αλλο τροπο (τυρφη) τα ψαρακια σου θα σε ευγνομονουν αν και η α/ο θα σε γλυτωσει απο ταλαιπωρια.
μου είπανε ότι οι δίσκοι σιγκαπούρης ζούνε και σε ph 8...αληθεύει?
ζουν αλλα ποσο και πως ζουν ειναι το ερωτημα. 7 ph ειναι καλα
σήμερα ήταν η πρώτη μέρα που τα δισκάκια μου κάνανε την εμφάνιση τους...και αρχίσανε να σουλατσάρουν...και σήμερα φάγανε κιόλας flakes... αυτό με χαροποίησε ιδιαιτέρως...δεν ήθελα να τους βγάλω αμέσως φώτο να ην τα τρομάξω τα καλά μου...άρα αύριο οι φώτος...
απο φίλτρανση έχω ένα 2217 μονο σφουγκάρια και υαλοβάμβακα και aquaballs και ένα ecco2236 βιολογικό...
απο μετρησεις τι εχεις ?
απο φωτισμό 6 Τ5 39W (4 sylvania grolux,2aqualight 6500K)
το φως ειναι πολυ ...αρκετο
σκοπεύω να βάλω ακόμη 20 ροδόστομος για πιο όμορο αποτέλεσμα και τους δίσκουςνα τους κάνω 6-7...
6 ειναι καλα
Τί λέτε πως τα βλέπετε τα πράγματα θα τρέξει το ενυδρείο με τα δισκάκια...?φωτίστε με λίγο παραπάνω...κάντε και τις παρατηρήσεις σας οι οποίες οπως πάντα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ...
μια πληρη παρουσιαση θα διαφωτιζε περισσοτερο
__________________

...που θα παει ...
θα τη βρω την ακρη...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01614 seconds with 11 queries