Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #363  
Παλιά 24-08-16, 07:18
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
.....δεν καταλαβαινω που ειναι το "προβλημα"...
ολα τα υλικα μηδενος εξαιρουμενου,θα βουλωσουν-μπουκωσουν αν τα βαλεις σε νερο και εκτεθουν στον ηλιο.η θα πιασουν αλγη η θα βουλωσουν αν περναει νερο απο πανω τους.

...δεν υπαρχει κανενα υλικο που θα μπει σε ενα βαρελι οπου θα περναει βρωμικο νερο απο μεσα του 365 μερες το χρονο και δεν θα βουλωσει.

...σε λιμνη χωρις φυτα που τη βαραει ο ηλιος ολημερις τι περιμενεις? κανενα φιλτρο και κανενα υλικο δεν θα σταματησει την αλγη απτο να αναπτυχθει
Ελπίζω να μην σε πειράξει που έσβησα και κρατησα ότι με βολευει χεχε.
Γιατί να ειπαρχει πρόβλημα αφου η φιλτρανση γίνεται σωστα? Δεν καταλαβα τι εννοεις. Γενικώς δεν θα διαφωνισω με αυτά που λες αλλά....
Αν δεις την λίμνη μου, έπαιζα πάνω από 6 μηνες χωρίς μηχανική φίλτρανση. Ή βιολογική μου δεν ειπηρχε (και συνεχίζει να μην υπάρχει) περίπτωση να βουλωσει σχεδόν ποτε. Δες τι εννοώ και θα καταλάβεις.

Επιπλέον το ενυδρειακο βαμβάκι το βάζω και στην λίμνη μου. Το πόσο γρήγορα θα το πετάξω στα σκουπίδια, το πόσο γρήγορα θα βουλωσει ένα σφουγγάρι και το τι δουλειά κάνει ένα υλικό σαν την ιαπωνική ψάθα μάλλον πρέπει να έρθεις από κοντά οπότε θες να στα δείξω και τα τα καταλάβεις. Από κοντά θα καταλάβεις και το τι εννοώ και για τα αλλά υλικά. Αν μπορεσεις να έρθεις να το κανονισουμε γιατί οι φωτό μπορούν και να ξεγελάσουν.

Την λίμνη μου την βαραει ο ήλιος συνέχεια το καλοκαίρι. Δεν έχω uv. Οι 5 γλάστρες που έχω δεν νομίζω ότι μπορούν να παίξουν ρόλο στα λίτρα μου όπως τις έχω. Πως εξιγεις ότι δεν έχω ίχνος αιωρούμενα αλγης και ή τριχοειδή δεν ξεπερνάει τώρα τους 2 πόντους? Όποτε θες έρχεσαι να την δεις από κοντά
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιώτη , όλο αυτό συμβαίνει γιατί από όσο κατάλαβα στις λίμνες βάζετε νερό από τη βρύση χωρίς να αποχλωριόνεται.
Τότε λογικό είναι, πως αν κάνεις 100% αλλαγή νερού είναι σαν να ξεπλένεις τα φίλτρα με νερό βρύσης
Ναι, ωραία το εθεσες
Κανονικά και στην λίμνη θελει να ρίξεις αντίχλώριο αλλά δυστυχώς στην ελλαδα δεν έχω βρει να πουλάνε ποσότητες σε καλή τιμή

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 24-08-16 στις 07:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01663 seconds with 11 queries