Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 21-09-13, 19:55
Το avatar του χρήστη mixalhs89
mixalhs89 Ο χρήστης mixalhs89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Σάμος - Αθήνα
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και καλώς ήρθες
Προκειμένου να μην πετάς χρήματα και να μην αρρωσταίνουν τα ψάρια σου, απαιτείται καλό διάβασμα
Υπάρχουν πολλά υπομνήματα στην ενότητα των αρχαρίων...απλά πρέπει να αφιερώσεις αρκετό εώς πολύ χρόνο

Διαφορετικά θα ξοδεύεις χρήματα για υλικά, για εξαρτήματα και για ψάρια...χωρίς όμως να είσαι ευχαριστημένος (ούτε τα ψάρια σου)

Στα ερωτήματα σου
Για εύκολα φυτά δεν χρειάζεσαι υπόστρωμα - Σωστό φωτισμό θέλεις, με ικανοποιητική φωτοπερίοδο
Το χαλίκι που θα επιλέξεις, ως ένα βαθμό επηρεάζει τις επιλογές σου σε ζωντανά
Γι αυτό πρέπει να το σκεφτείς καλά πριν καταλήξεις σε ποιο χαλίκι θα πάρεις(όπως πχ έγινε με το πρασινο χαλίκι. Το οποίο - χωρίς παρεξήγηση - δεν ήταν όμορφο )
Αποφεύγεις κάθετι ψεύτικο. Τα διακοσμητικά δεν αρέσουν στα ψάρια - ούτε πλαστικούς βατραχάνθρωπους βλέπουν ούτε πυθάρια και ατλαντίδες )

Για στρώσιμο του ενυδρείου ήδη στα είπαν
Εφόσον καταλήξεις στα ψάρια που θες (και εννοείται πως ταιριάζουν στα λίτρα σου και στις διαστάσεις του ενυδρείου) - μετά αποφασίζεις για το χαλίκι (πχ μπορείς να βρεις πολύ φθηνό σε μαγαζιά με είδη κήπων) - βάζεις αγγελία για μπόλι & ίσως αγγελία για μερικά εύκολο φυτά και προχωράς

Μην εμπιστεύεσαι τους πετσοπάδες - τη δουλειά τους κάνουν, αλλά ταυτόχρονα κάνουν κακό στη τσέπη σου και στο χόμπι
Για όποια απορρία έχεις, καλύτερα να ρωτάς εδώ

Και εννοείται πως δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. Ένα ένα το κάθε σου βήμα

Και πάλι καλώς ήρθες...
-------------------------


Τεστ προτίμησε να πάρεις κάτι μέσω ebay
πχ κάτι τέτοιο (δεν εννοώ να πάρεις το συγκεκριμένο, απλά είναι μια καλή πρόταση)
http://www.ebay.com/itm/Aquarium-Pha...item58a1915c84
Ευχαριστώ παρά πολύ για την απάντηση σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς σχετικά με το χαλίκι "Το χαλίκι που θα επιλέξεις, ως ένα βαθμό επηρεάζει τις επιλογές σου σε ζωντανά", εαν μπορείς εξήγησε μου τι εννοείς. Δηλαδή τι χαλίκι να πάρω από το μαγαζί με τα είδη κήπων; Υπόστρωμα για τα φυτά σε ποιά περίπτωση θα χρειαζόμουν; Για αγγελία δύσκολο το βλέπω γιατί είμαι Σάμο οπότε είναι δύσκολο να επιβιώσει το μπόλι απ' αυτά που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Δεν τους εμπιστεύομαι τους πετσοπάδες και γι'αυτο καθόμουν σε κάποιο βαθμό και έψαχνα μόνος μου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01667 seconds with 11 queries