Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 06-10-15, 20:01
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ολη η φιλοσοφια του estimative index βασιζεται στο οτι δεν χρειαζονται τεστ. Ανεφερα και πιο πανω οτι με τοσο φως δεν υπαρχουν περιθωρια για λαθη. Καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο φυσικα.
Δεν διαφωνώ σε τιποτα απο οτι λες ,απλα στο ei η φιλοσοφία του ειναι όντως για να μην εισαι απο πανω με τα τεστ (fe,mg,cu,cl κλπ που μετράνε αυτοί που το πρωτοεφαρμοσανε tom Barr) αλλά δεν μπορείς να ξεκινήσεις κ στα τυφλά,πρεπει να κανεις στην αρχή τις μετρησεις τουλαχιστον νιτρικα φοσφορικα να δεις που βρίσκεσαι για να φτιάξεις μια ρουτίνα, κάποιοι πιο έμπειροι ιςως και να μην το χρειάζονται, εγω παντως αφου φτιάξω τις σκόνες κανω παντα μετρησεις να δω που βρίσκομαι μπορει το καλκιουλειτορ να λεει οτι με 5 ml ανεβαίνω 2ppm στα 50 λιτρα αλλα η πράξη με την θεωρία απεχει( μπορει η σκόνη να ηταν τζουφια,η εγω να εκανα λάθος στη συνταγή )

Πχ δεν ειχα τεστ για μετρησεις (σημερα πηρα,θα ρθουν αυριο)και αφου έβαλα co2 άναψα 4 λαμπες ξεκίνησα ei δεν έβλεπα pearling για κανα μήνα τωρα,σημερα μου έκοψε και έβαλα τη διπλή δόση
No3 και το ενυδρειο ειναι γκαζόζα σημερα 1μηνα αύξανα το co2 το καλιο το σιδηρο τα ιχνοςτοιχεια Τα φοσφορικα αλλα δεν πήγαινε το μυαλό μου στα νιτρικα γιατι παλια παλι με ei έριχνα αυτη τη δοςη προφανώς κατι εχει αλλάξει στο ενυδρειο που δεν το χω παρει χαμπάρι ,ειναι καποιο φυτό που τραβάει πολυ νιτρικα; Ειναι οτι εχαςε Τα θρεπτικά το υποστρωμα ;οτι τελείωσαν οι ταμπλετες; Η αύξηση η η πτώση της θερμοκρασίας; Δεν ξερω παντως τοσο καιρο χωρις τεστ ειμαι τυφλός αυριο θα κανω τις μετρησεις μου και θα βρω την καινουρια μου ρουτίνα (οποτε και δεν θα ειμαι απο πανω)
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01394 seconds with 11 queries