Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 30-06-16, 02:07
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Παιδιά παρακολουθώ με πολύ ενδιαφέρον αυτά που μου γράφετε. Συμφωνώ απόλυτα. Το ενυδρείο είναι μπουσταρισμένο. Ενεργό υπόστρωμα, υψηλός φωτισμός, διοξείδια λιπάσματα κλπ είναι δύσκολο να βρει την ισορροπία του όταν όλα τρέχουν τόσο γρήγορα.

Εμένα το επόμενο μου βήμα στην καταπολέμηση αυτής της άλγης θα είναι να τοποθετήσω ένα window screen σχετικά λεπτό να πέσει η γενικότερη ένταση χωρίς να αφαιρεθεί λάμπα. Σαν κατά κάποιον τρόπο να τις σηκώνω πιο ψηλά.
Το μόνο που με ανησυχεί είναι πως θα ανταποκριθούν φυτά όπως η ροτάλα wallichi η Ludwigia κλπ. Tην cuba δεν την φοβάμαι τόσο γιατί εδώ βλέπω πως την μεγαλώνουν σε πολύ χαμηλότερους φωτισμούς.

Τι να κάνεις ούτως ή άλλως παιδιά με ένα χαλί "τριχωτό" :P :P

Odin αυτό με το σίδηρο θέλω να το σχολιάσω λίγο. Παρατήρησα ένα ξέσπασμα όταν έβαλα σίδηρο. Μην φανταστείτε ποσότητες υψηλές τύπου ΕΙ, πολύ λιγότερο. Σαν να μην απορροφήθηκε από τα φυτά αλλά να επωφελήθηκαν τα συγκεκριμένα διάτομα. Είναι ένα λίπασμα στο πείραμα που κάνω τώρα που θα σταματήσω να το ρίχνω. Δεν πρόκειται να βγάλουν έλειψη σιδήρου ούτως ή άλλως.

Sarpjik γιατί το λες αυτό για το μπαστούνι; Εκεί που το έχω παρατήρησα πως δημιουργείται κυκλική ροή και είχα την αίσθηση πως πρέπει να είμαι ικανοποιημένος. Κάνω λάθος; Έχεις να προτείνεις καλύτερη διάταξη; Επίσης, λες για τα φυτά επιφάνειας! Θα μπορούσα να βρω μερικές πιστίες. Θεωρείς πως δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα τα φυτά που έχω από κάτω; Να μου τα σκιάσει κλπ ή απλά θα τις ξεμπουκώνω όταν μαζεύονται και αυτό είναι όλο;

Για το Purigen δεν είδα να λέτε τίποτα . Λογικά δεν θα κάνει και τίποτα.. Άντε να περιορίσει τα νιτρικά σε χαμηλά επίπεδα..Kακό δεν κάνει οπότε λέω να μη το βγάλω εκτός αν δω τίποτα 0 νιτρικά.

Το excel λέτε να το συνεχίσω για κανένα 10ημερο; Σκεφτόμουν να βάλω 1 10ημερο την κανονική δόση για τα λίτρα μου. Ξέρω γω...ίσως μπουστάρει λίγο τα φυτά, δεν περιμένω και θαύματα να κάψει άλγες και τέτοια.

Τέλος, να σας πω πως θα αυξηθεί και άλλο η φυτομάζα μου. Περιμένω κάποια φυτά που είναι να προστεθούν. Νομίζω πως αυτό μόνο καλό θα κάνει στον ανταγωνισμό φυτών-διάτομων.

Κάπου είχα δει πως τα διάτομα τρέφονται με πυριτικά άλατα. Υπάρχει περίπτωση να έχω κάτι μέσα που να αφήνει στη στήλη του νερού; Τα διακοσμητικά μου είναι οι ρίζες μου και 2 πολύ μικρές πέτρες μη ασβεστολιθικές ΑΤΛΑΣ από χωμτεχνική.. Νομίζω πως δεν έχουν θέμα.

Εν κατακλείδι, συνεχίζω το πείραμα με το excel-χαμηλά νιτρικά-λίπανση χωρίς σίδηρο και 2 αλλαγές νερού 50-60% την εβδομάδα και αν η άλγη δεν αποχωρίσει περνάω σε μείωση φωτισμού και διατηρώ τις ρουτίνες...

Που θα πάει..θα την εξολοθρεύσουμε

υγ. Για την μείωση φωτισμού αν φτάσουμε τελικά εκεί είχα σκεφτεί και το άλλο. Από το να βάζω window screen Κλπ απλά να αλλάξω την daylight Μου που είναι 24w με μία ίδια αλλά 14 w. Νομίζω και αυτό μπορεί να δουλέψει;

Ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01740 seconds with 11 queries