Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #43  
Παλιά 19-01-04, 11:25
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Να ’μαι και γω. Ύστερα από πολλές μέρες επέστρεψα στο forum. Τη λιμνούλα την ανέλαβαν οι γονείς μου γιατί εγώ επέστρεψα Θεσσαλονίκη. Για να κλείσουμε τις ρωγμές χρησιμοπιήσαμε ένα υλικό σαν το τσιμέντο το οποίο το ανακατέβεις με ένα υγρό και νερό και στη συνέχεια το τοποθετείς με μια βούρτσα πάνω στα σημεία που υπάρχει ρωγμή. Πως ακριβώς λέγεται δε ξέρω αυτή τη στιγμή. Ίσως είναι αυτό που λέει ο jojo. Θα το μάθω όμως και θα το γράψω εδώ για να μπορεί να το χρησιμοποιήσει και κάποιος άλλος αν το χρειαστεί.
Ο άνθρωπος από τον οποίο το αγοράσαμε με διαβεβαίωσε ότι σίγουρα δεν είναι τοξικό και έχω ένα λόγο ακόμα να τον πιστεύω γιατί διατηρούσε για πολλά χρόνια ιχθυοτροφείο πέστροφας στην Κύπρο και χρησιμοποιούσε αυτό το υλικό για να κλείνει τις ρωγμές στις τεχνητές λίμνες του.
Σήμερα θα μπουν τα χρυσόψαρα μέσα αλλά δυστυχώς είμαι αρκετά μακριά για να χαρώ και εγώ αυτό το γεγονός.
Για φίλτρο χρησιμοποίησα ένα σωλήνα αποχέτευσης πλαστικό τον οποίο τοποθέτησα μέσα στη λιμνούλα. Από κάτω τον έκλεισα και έβγαλα στο κάτω μέρος γύρω γύρω τρύπες για να μπαίνει το νερό μέσα στο φίλτρο. Τον γέμισα μέχρι τη μέση με λάβα και πάνω υπάρχει ένας κυκλοφορητής Hydor 1200 l/h για να κάνει την κίνηση του νερού. Βέβαια για ένα μήνα θα γίνονται συχνές αλλαγές νερού μέχρι να στρώσει το φίλτρο.
Αυτά προς το παρόν...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01420 seconds with 11 queries