Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #49  
Παλιά 21-11-16, 17:58
ANDREASOMAGEIRAS Ο χρήστης ANDREASOMAGEIRAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2016
Περιοχή: ΠΟΛΥΚΑΣΤΡΟ
Μηνύματα: 101
Προεπιλογή

Αλλαγή χθες 95+% του νερού, ο λόγος, να βεβαιωθώ για την ακεραιότητα των ψαριών και αλλαγή ρουτίνας μεγάλης κλίμακας.
Οκ ήταν εκεί στον πάτο και με περίμεναν.

Κακός λοιπόν έκανα τόσο μεγάλη αλλαγή με φόβο να ταλαιπωρήσω τα κακόμοιρα τα ζωντανά?
Καλός έκανα λόγο του επερχόμενου χειμώνα και τον μη συμμαχικών θερμοκρασιών για αλλαγές?

Ακόμη και σήμερα συμβαδίζουν οι θερμοκρασία του δικτύου με τη θερμοκρασία της λιμνούλας μου. (τα ζαβά πουλιά τα θρέφει ο Θεός)
έκανα και κάνα δυο παρεμβάσεις με την ευκαιρία, έβαλα μια αντλία δανική για δοκιμή, 1500 λ/ω και μαζί με αυτήν που είχα εχω φτάσει αισίως τα 2500Λ/Ω

Μοίρασα την κυκλοφορία τους και έκανα και ένα (να το πει ο Θεός) μπαγκι σαουερ (μη γελάτε με τα ΞΈΝΑ ΔΕ ΤΟ ΈΧΩ)
Την βασική κυκλοφορία την ανέλαβε η νέα αντλία με 36 λίτρα ελαφρόπετρα και με την γνωστή διαδρομή, η αντλία που είχα πήρε θέση στη μέση της λίμνης, όταν λέω μέση ενοω μέση, απο παντού και οριζόντια και κάθετα, με 1 λίτρο κοφτό μακαρόνι (το χταπόδι σε δεύτερο χρόνο).

Οι επιστροφές τους πέφτουν σε μια πλαστική ζαρντινιέρα, στο κέντρο της λίμνης και κάπου 5-10 πόντους απο την επιφάνεια, που έχει τρύπες στον πάτο της και σε σειρά απο κάτω προς τα επάνω τα παρακάτω υλικά.
Σφουγγάρι με μεγάλη τρύπα, απο παλιό εσωτερικό φίλτρο, δίχτυ σκίασης φυτών και επάνω επάνω βαμβάκι ενυδρείου.
Ο λόγος που το έκανα αυτό είναι μήπως και κανει καμιά διαφορά με την πράσινη αιωρούμενη άλγη.

Οι μετρήσεις πριν την αλλαγή πάντα,
Αμμωνια 0
ΝΟ2 0
ΝΟ3 10(+)

Υ.Γ.1 χρωστάω φωτογραφίες απο της πρόχειρες) κατασκευές.
Υ.Γ.2 για ακόμη μια φορά να πω ότι δεν με ενδιαφέρει η οπτική πλευρά της δεξαμενής μου μέχρι να πετύχω της σωστές συνθήκες για τα ψάρια μου, δε το παίζω υπέρ άνω, βοηθάει το ότι είναι χειμώνας.
Υ.Γ.3 Άρτεμη δε σνομπάρω την προσφορά σου που έχεις κανει επανειλημμένα να μου στείλεις φυτά, νούφαρα δεν ξέρω αν μπορώ να βάλω σε 1 χ 1 και θα ήθελα να βρω κανένα φυτό που αντέχει στο χειμώνα.
Υ.Γ.4 έριξα μερικούς γεωσκώλικες να βρίσκονται.

πραιμ 25 μλ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ANDREASOMAGEIRAS : 21-11-16 στις 18:22 Αιτία: για το κορίτσι μας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01586 seconds with 11 queries