Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #62  
Παλιά 10-02-14, 16:22
Το avatar του χρήστη systemdennis
systemdennis Ο χρήστης systemdennis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-11-2013
Περιοχή: Νέα Ιωνία
Μηνύματα: 146
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIANNHS KOI Εμφάνιση μηνυμάτων
καλός ήρθες φίλε μου περιμένουμε Φώτο .
φίλε γιάννη... μιας και βλέπω ότι το έχεις... το άθλημα (κρίνοντας από τις κατασκευές σου και γενικά το οτι ασχολείσαι...) έχω μερικές ερωτησούλες γιατί πολλά ακούω, πολλά μου λένε... και έχω καταμπερδευτεί!

όποτε βρεις χρόνο και διάθεση, μου απαντάς:


Με την παρούσα κατασκευή που έχω κάνει, σε γενικές γραμμές 2700 λίτρα, μια αντλία 3900 λίτρα που περνάει μέσα από λάμπα UV και φίλτρο της ubbink με 3 στρώσεις (πλαστικά κομματάκια, χαλίκι, και πάνω πάνω σφουγγάρι) το φίλτρο είναι κρύσταλλο, γενικά τα 3 μικρά ΚΟΙ κόβουν συνεχώς βόλτες αλλά προβληματίζομαι με όλα αυτά που ακούω. Επίσης ανα έχεις χρόνο ακριβώς από πάνω έχω αγοράσει κάποια άλατα για το νερό και πρόσθετα της Dennerle & Soll

1. χρειάζεται ίσως κάποιο καλύτερο φίλτρο ή ενδεχομένως να προσθέσω το φημισμένο SIPORAX της SERA που κάνει όπως λένε θαύματα;

2. χρειάζεται να κάνω όλα αυτά τα τεστ με ph, νιτρώδες, νιτρικά, σκληρότητα και μετά να βάζω όλα αυτά τα πρόσθετα για διόρθωση ή να αφήσω τη φύση να δράσει από μόνη της;

3. από αλλαγές νερού χρειάζονται και με τη συχνότητα και ποσότητα;

4. άκουσα (και ψηλοτράβαγα τα μαλλιά μου) ότι τώρα που είναι χειμώνας να κλείσω φίλτρα και καταρράκτη ώστε να μη παγώνει το νερό από την ανακύκλωση και παγώνει, ισχύει κάτι τέτοιο;

5. απο τροφή μου είπαν κάτω από 10 βαθμούς να μη ταίζω, ακόμα όμως και στο site της Hikari αναφέρει ότι από τη στιγμή που τα τρώνε μέσα σε 1 λεπτά δεν υπάρχει πρόβλημα, έχω αγοράσει τροφή της SERΑ με σπιρουλίνα (αναφέρει πάνω από 8 βαθμούς) που είναι πολύ μικρά δαχτυλιδάκια και ρίχνω κάθε μέρα συνολικά 6 κομματάκια, αρκούν ή να σταματήσω;

6. προϊόντα που χρησιμοποιούνται ως βελτιωτικά να χρησιμοποιώ ή να αποφεύγω;

Ρίξε μια ματιά στη κατασκευή που έχω κάνει και αν θέλεις οτιδήποτε μου λες...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01575 seconds with 11 queries