Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 09-02-21, 22:04
vastsar Ο χρήστης vastsar δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2021
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Εχω παρει ενα πλαστικο φρεατιο. Αυτο θα μπει στο βαθυτερο σημειο της λιμνης. Ειναι 30Χ30Χ30 εκ. Εχω παρει δυο πλαστικες σωληνες νερου 8 μετρα η καθε μια. Η μια ειναι 1.5 ιντσα και η αλλη 2 ιντσες. Ειναι για εισοδο και εξοδο νερου που θα στελνουν νερο στην αντλια και θα ξαναεπιστρεφει. Η αντλια οποια θα ειναι εκτος λιμνης

Δεν ηξερα για την ιδιαιτεροτητα του βαθους οσον αφορα τα ΚΟΙ. ΑΝ χρειαστει θα σκαψω λιγο ακομη. Οπως προτεινεται θα πρεπει μαλλον να εχω βαθος τουλαχιστον 70 εκατοστα παντου. Οποτε αυριο θα πεσει κασμάς και φτυαρι για αλλη μια φορα.

Διαβαζω προσεκτικα οταν γραφεται και σεβομαι φυσικα τις αποψεις σας λογω εμπειρας σας. Δυστυχως δεν εχω χρονο για να περιμενω. Κανω διαφορες δουλειες στην αυλη και ολα εχουν μια σειρα. Ηρθε η ωρα για την λιμνη. Την εχω σκαψει πριν χρονια και ολο ανεβαλα το χτισιμο. Γεμιζε με μπαζα και διαφορες βρωμιες.

ΔΥστυχως περιμενα οτι θα ειχα πιο γρηγορα τις πληροφοριες που ηθελα απο το φορουμ. Δεν πειραζει.

Συμμετεχω και σε αλλα φορουμ (δεν εχουν σχεση με το εδω αντικειμενο) Δεν εχω ξαναδει πουθενα αυτη την δυσκολια με τις φωτογραφιες. Εχω φαει πολυ ωρα στο να προσπαθω να στειλω και να μην τα καταφερνω.

Οταν παω να κανω λιμνη σε σχημα ορθογωνιο παραλληλογραμο και δινω μηκος πλατος υψος, νομιζω οτι ειναι ευκολο καποιος να φανταστει τον χωρο.

Οσον αφορα το μπετον. ΔΙαβασα αυτο που γραψατε. Θα το παρω κι αυτο υπ οψιν μου. Σε μια μερα το αποκλειω πρακτικα να γινει και ο βυθος και οι πλευρες της λιμνης. Αλλα αφου κανω τον βυθο, θα καλουπωσω ολες τι πλαινες πλευρες και θα τις κανω μαζι. Αυτο θα φαει περισσοτερα σανιδια. Εχω καποια αλλα δεν ξερω αν φτανουν για ολες τις πλευρες. Αυριο θα τα μετρησω. Ελπιζω να ειμαι τυχερος.

Στον βυθο πριν πεσει το μπετον θα βαλω αυτο το πλαστικο φρεατιο. Λογικα ως τη μεση. Εχει ενα καπακι σαν το σιφωνι τουαλετας (σχαρα) και θα βαλω και μια σιτα απο πανω. Οι τρυπες απο το ιδιο το καπακι ειναι περιπου ενα με εναμιση εκατοστο πλατος. Βαζοντας και τη σιτα την οποια και θα μπορω να βγαζω οποτε θελω νομιζω οτι καλυτερευω λιγο την δουλεια.

Εδω λοιπον θα μπουν τα λαστιχα νερου που θα πηγαινουν προς αντλια. Θα βαλω και μια σωληνα χοντρη pvc και εντος αυτης θα περνουν τα λαστιχα. Ολα αυτα θα μπαζωθουν με το τσιμεντο και δεν θα φαινονται. Θα ειναι κατω απο τον πυθμενα του βυθου της λιμνης.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01584 seconds with 11 queries