Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 17-08-11, 10:02
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Καλή αρχή με τις mbuna
Το πιο κοινό με τα νταμάρια είναι τα "πολλά" στησίματα!!! Είναι συνηθισμένο φαινόμενο να αλλάξει κάποιος πολλές φορές την διαρρύθμιση ώσπου να ικανοποιήσει τις διάφορες παραμέτρους που αναζητούνται τόσο για τα ψάρια όσο και για την αισθητική.
Όπως έγραψες για το φελιζόλ - dow είμαστε μοιρασμένοι... προσωπικά είμαι γενικά υπέρ της χρήσης του και το θεωρώ must για πολλούς λόγους από κάποιον που θα στήσει το πρώτο του νταμάρι. Μετά από την απόκτηση σχετικής εμπειρίας μπορεί να αποφευχθεί.

Τα Pseudotropheus cyaneorhabdosMaingano θέλουν ευρύχωρες σπηλιές και τα
Labidochromis caeruleusYellow κρυψώνες και κάποιες επίπεδες επιφάνειες. Ότι σχεδιάσεις τώρα να έχεις κατά νου τις ανάγκες των ψαριών όταν θα είναι σε αναπαραγωγικές ομάδες. Θα χρειαστείς σίγουρα πιο πολλές πέτρες, και το χρώμα τους μην σε απασχολεί… με τον χρόνο θα είναι όλες ίδιες.

Η άμμο θαλάσσης είναι μια καλή επιλογή… απλά μετά το πλύσιμο εγώ θα την έβραζα για ένα 20λεπτο και μετά στέγνωμα καλό πριν την χρήση της. Τουλάχιστον έτσι έκανα εγώ και πολλά άλλα άτομα που γνωρίζω.
Σαλιγκάρια μπορείς να βάλεις και κάνουν τα nerite αλλά γενούν αυγά που δεν είναι και το πιο ωραίο θέαμα και βγαίνουν δύσκολα. Τα helena όπως και τα melanoides ή thiara είναι και αυτά καλές επιλογές.
Μπορείς να βάλεις και μερικά φυτά, τώρα που θα είναι μικρά τα ψαράκια, όπως π.χ. valisnaria για να σπάσει λίγο το νταμάρι, άσε που θα κάνουν καλό και στα ψάρια.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01611 seconds with 11 queries