Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 14-11-03, 10:56
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή Καινούργιο ενυδρείο

Έστησα το καινούργιο μου ενυδρείο χωρητικότητας 240 λίτρων και έχω κάθε λόγο για να είμαι ευτυχής
Από hardware έχουμε και λέμε:
EHEIM canister filter 2217 1000l/h,
λάμπα UV που αγόρασα από τον Kroud 15Watt,
θερμοστάτης Hydor 200 Watt στην έξοδο του φίλτρου,
ένας εξωτερικός κυκλοφορητής Hydor 600-1200l/h για να ενισχύει τη ροή του νερού η οποία ήταν περιορισμένη μετά την προσθήκη της UV και του εξωτερικού θερμοστάτη.
Επίσης κάτω από το υπόστρωμα τοποθέτησα heating cable της Rena 100 Watt για να θερμαίνονται οι ρίζες των φυτών και για να υπάρχει κυκλοφορία νερού στο υπόστρωμα για μεταφορά θρεπτικων συστατικών για τα φυτά και για να αναπτυχθεί βιολογικό υλικό.
Για Background χρησιμοποίησα τον τοίχο της Juwel και για υπόστρωμα έβαλα το fluorite της Seachem.
Από ψάρια τι άλλο… δίσκους. Ένα Red Pigeon 10-12cm και ένα Tirquoise 10-12cm, 10 cardinal tetra,
5 ροδόστομους,
4 corrydoras albino,
και ένα πλακόστομο L 142.
Από φυτά αρκετές ανούβιες δεμένες πάνω σε ξύλα, 2 Vallisneria, κρυπτοκορίνες, Java fern, μερικές ρίζες από ένα φυτό που μοιάζει με Saggitaria, 2 μπάλες Cladophora aegagropila, και δύο άλλα φυτά που δε μπόρεσα να αναγνωρίσω.
Ελπίζω σύντομα να μπορέσω να ανεβάσω και φωτογραφίες για να μου πείτε τη γνώμη σας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01446 seconds with 11 queries