Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 23-09-08, 20:48
Το avatar του χρήστη Nisam
Nisam Ο χρήστης Nisam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Αγια Μαρινα λαγονησι
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nisam
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε μου

Λοιπον εχουμε και λεμε

1 Χρησιμοποιω την sera tropic sun αλλα προσεξε ομως, το μεγεθος αυτου του ενυδρειου παιρνει την 30watt εγω με πατεντα του εχω βαλει την 18w
Ο λογος που την εχω βαλει ειναι γιατι δεν θελω πολυ φωτισμο στα πλαγια, αλλα θελω πολυ κυριως στην μεση, ωστε οταν θελουν λιγο σκοταδι οι δισκοι να πηγαινουν στις γωνιες, και ετσι και πανε, επισης φωτιζει περισοτερο επειδη ο μετασχηματιστης ο μαμισιος ειναι για 30watt οποτε τις δινει 12 watt περισσοτερο, καλο απο θεμα lumen αλλα κακο για την διαρκεια ζωης της λογο kelvin, δηλαδη μου κραταει γυρω στο 5μηνο, αλλα αξιζει....μετα απο πολλες προσπαθειες φωτισμου.

2 εχω δυο φιλτρα το γραφω και παραπανω eheim 2215 (oxi 2216 εκανα λαθος) το ενα οπως ειπαμε ειναι βιολογικο και το αλλο μηχανικο
Στο πρωτο οπως φαινετε και απο την φωτο στο δαπεδο οπου εχει γινει τρυπα στον πατο του ενυδρειου ωστε να μην πιεζετε το μοτερ λογο υψους ειναι το μηχανικο λογο περισοτερων ακαθαρσιων, το 2 που ειναι ακριβως απο πανω στην επιφανεια του νερου (εκει επεσε πολυ συνδεσμολογια) εχει μπει εκει για τον λογο οταν το νερο ειναι πολυ ανακατεμενο απο της τροφες η απο οπιονδηποτε αλλο λογο να καθαριζει κατευθειαν!! Επειδη μερικες ακαθαρσιες μεχρι να κατασταλαξουν στον πυθμενα περνει πολυ ωρα σκεφτηκα και εκανα αυτο....αποτελεσμα λαμπρο!!
3 Φιλε μου τα νεον τα ειχα πριν 4 χρονια, σαφως δεν αντεχουν θερμοκρασιες πανω απο το 30 μονο καρδυναλιοι και παλι επιφοβα... σου συνηστω γνωμη δικη μου ροδοστομα...και θα εχεις το κεφαλι ηρεμο, εχω 10 ροδοστομα και τα εχω 3 ολοκληρα χρονια...
4 Σταθεροποιητη χρησιμοποιουσα αυτον της seachem τον 5.8 - 6.8 αλλα προσφατα τον αλλαξα με τον Kent (ph precise to 6.0) και βλεπω οτι εχει απιστευτη διαφορα με τον Seachem. Παρολο που η SEachem εχει καποιο καλο ονομα στην αγορα, παντος για σταθεροποιητες χιλιες φορες ΚΕΝΤ ,εριχνα 3 κουταλιες για να εχω ισοροπια και τωρα ριχνω σχεδον μονο μια!!
5 Ειναι πρακτικο για τους Δισκους αλλα δεν ειναι δυσκολο για την συντηρηση τους...(εχω φτιαξει ειδικα εργαλεια (μια δαγκανα, και ενα καθαριστικο για τα τζαμια φοβερο)
6 Λοιπον τωρα για την προετοιμασια - εχω ενα βαρελι 80Λιτρων ,με αυτο καθε δεκα μερες το γεμιζω και κανω τις αλλαγες μου.Επειδη τυχαινει η βεραντα μου να ειναι ακριβως διπλα στο ενυδρειο εχω το βαρελι εκει εξω, απλα οταν θελω να αδειασω το εδυδρειο μεχρι το επιτρεπομενο οριο βαζω μια μανικα και το αδειαζω στο λουκι της βεραντας, οταν θελω ομως να γεμισω το ενυδρειο απο το βαρελι την δουλεια αυτη την κανει μια αντλια 1000l τηs eheim, η οποια σηκωνει το νερο στο υψος 1,60 (85 το ενυδρειο και 70 περιπου το επιπλο!!) η αντλια επισης κανει και αλλη δουλεια.. οπως στο να φιλτραρει το water soften pillow μεσα στο βαρελι, επισης το βαρελι εχει θερμοστατη ακριβως στην ιδια θερμοκρασια του ενυδρειου , και πεχαμετρο για να εχει και ακριβως τις ιδιες τιμες.
Γενικα οταν κανω προετοιμασια κανω 4 πραγματακια, Χρησιμοποιω αντιχλωριακο και κατι παραπανω που ειναι το Stress Coat πολυ καλο προιον, βαζω το σταθεροποιητη (φυσικα μεχρι να φτασει στην αναλογη τιμη) και βαζω το μαξιλαρακι στην αντλια (με μια πατεντουλα που εχω κανει) μεχρι να παει περιπου στο 6 η σκληροτητα, τελος βαζω τον θερμαντηρα μεχρι να φτασω στους 31 βαθμους και τοτε το νερο ειναι ετοιμοτατο!!
Η Αντλια eheim εχει κατι πολυ καλο- εχει εναν ρυθμιστει για την ταχυτητα του νερου, οποτε περιπου το νερο το βαζω στο ενυδρειο περιπου στην μιαμιση ωρα.. αυτο το κανω γιατι παντα η σκληροτητα και το πεχα εχουν παντα λιγο αποκλισει κατα 0.05 βαθμους. ΑΥΤΑ!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02106 seconds with 11 queries