Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 03-12-03, 12:13
NTABOS Ο χρήστης NTABOS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-01-2003
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Πρόβλημα άλγης και ανάπτυξης φυτών

Παιδιά καλημέρα, θα ήθελα να μου δώσετε μερικές πληροφορίες για την κατάσταση του κοινωνικού φυτεμένου ενυδρείου μου.Τις τελευταίες εβδομάδες μου έχει εμφανιστεί ένα είδος άλγης που δεν το είχα ξαναδεί έως τώρα.Απ'ότι είδα από ένα αρθρο πρέπει να λέγεται fuzz algae.Φεύγει εύκολα με ένα τίναγμα στα φύλλα των φυτών αλλά ξαναδημιουργείται μερικές ώρες αργότερα.Έχω αφαιρέσει αρκετή όταν αλλάζω το νερό αλλά μου ξαναεμφανίζεται.Επίσης παραμένει σε αρκετά φυτά και στο χαλίκι brush algae.στο ενυδρείο έχω φυτά όπως : Hygrophilla polysperma,Limnophilla sessiflora,cabomba caroliniana, Bacopa caloniana,Ceratophyllum demersum,cryptocoryne becketti,hygrophilla difformis. Ρίχνω εδώ και αρκετό καιρό διάλυμα ΚΝΟ3 που έχω φτιάξει ,σύμφωνα με τις οδηγίες του chuck γιατί μετρώντας τα νιτρικά μου αυτά ήταν πάντα 0.Η ποσότητα που ρίχνω είναι 1ml. Βέβαια τα νιτρικά μου εξακολουθούν να είναι στο 0 ή κοντά σε αυτό. Τα φύλλα σε μερικά φυτά μαυρίζουν και σαπίζουν όταν αυτά αρχίζουν να μεγαλώνουν , έτσι δημιουργούνται μεγάλα διαστήματα κορμού χωρίς φύλλα. Γι'αυτό ρίχνω εβδομαδιαία μετά τις αλλαγές νερού φλορρεα-φερρεαλ σε μικρές ποσότητες 3 και 4 ml αντίστοιχα. Οι τελευταίες μετρήσεις του νερού έδειξαν : ph=7.1 - gh=13 - kh= 8 - NO3=0 - PO4=0 - Cu=0.1 - Fe=0.2. To ενυδρείο έχει περίπου 67lt καθαρό όγκο νερού και φωτίζεται με 2χ15W daylight & 1χ15W warmlight 11h.

Ευχαριστώ για την υπομονή στην ανάγνωση, θα ήθελα καμμιά γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01721 seconds with 11 queries