Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #45  
Παλιά 14-07-11, 19:10
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θέλει συνεχώς πατημένο dof μέχρι να τοποθετηθεί πάλι ο φακός;
Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά, απ'ό,τι θυμάμαι πάντως όχι. Αν βρω πού το διάβαζα θα σου πω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι γινεται με ολους τους Nikon AF-S G type φακους. Οσο γι αυτο που λες με το φωτομετρο δεν ξερω σε τι μηχανη το εκανες αλλα το λογικο ειναι οτι αφου δεν παιρνει τον αριθμο του διαφραγματος απο τη μηχανη να μην δινει ταχυτητα. Στη δικη μου ετσι γινεται.
Οκ, δεν ξέρω τί είναι οι G φακοί, αλλά στην προκειμένη περίπτωση (tube, φυσσούνα χωρίς επαφές) είναι μειονέκτημά τους, εφόσον δεν έχουν και χειροκίνητο διάφραγμα.

Για το φωτόμετρο το δοκίμασα στην 600D αλλά δεν έχει σημασία..
Η δική μου λογική λέει ότι η πληροφορία του διαφράγματος του είναι άχρηστη γιατί δεν ξέρει σε τι χώρο είμαστε και τί θέλουμε να βγάλουμε. Την αρχική φωτομέτρηση δεν την βγάζει με θεωρητικά νούμερα, αλλά μετράει το φως που φτάνει στον αισθητήρα. Μετά ανάλογα με την ταχύτητα που θα του δώσεις, υπολογίζει όντως στην θεωρία και αλλάζει την ένδειξη. Πάρτο αλλιώς: Αν βάλεις έναν παλιό manual φακό (στην canon μπαίνουν, στην nikon δεν γνωρίζω) δεν θα δουλεύει το φωτόμετρο? Ξανασκέψου το σε παρακαλώ και δοκίμασέ το και στην δική σου αν έχεις ακόμα αμφιβολίες. Αν βρω κάποιο λινκ που το εξηγεί καλύτερα θα το παραθέσω.
__________________

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01389 seconds with 11 queries