Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 03-03-17, 13:48
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hudds Εμφάνιση μηνυμάτων
Σάκη ποια μέτρησες, με τι και τι τιμες είδες;
Νομίζω θα ηταν χρήσιμο να ανοιχθεί ενα ξεχωριστό θεμα όπου να καταχωρουμε όλοι μετρήσεις απο αλάτια.

Αλατι / αριθμός παρτίδας/ αλατοτητα / θερμοκρασία / όργανο μέτρησης / και στοιχεία με τις αντίστοιχες τιμες τους
Γιώργο καταρχήν συγνώμη για την καθυστερηση είχα διαβάσει την ερωτηση σου και ξεχασα να σου απαντήσω .
Οι μέτρησης που έκανα εκτός από το Kh Mg Ca ήταν και στο κάλιο και το στροντιο.
Πολύ βασικά στοιχεία για την υγεία την ανάπτυξη και τον χρωματισμό των κοραλλιων

Αν διαβάσεις το θέμα μου θα δεις ότι είχα πάρει ένα 25κιλο πιο πολύ από περιέργεια.
Μεγάλη διαφορά στην τιμή σε συνδιασμο με τα πολύ γλυκά λόγια που άκουγα από αρκετούς "χομπίστες".

Μόλις παρέλαβα το χάρτινο κουτί
Το ανοίγω και βλέπω το λευκό χαρτάκι να λέει τις μετρήσεις της παρτίδας και να συμπίπτει με αυτές που έδειχνε στο σαιτ της εταιρίας.
Λέω "ωραία καλά πάμε μέχρι τώρα" και ενθουσιάστικα.

Τα αποτελέσματα ομως στην πραγματικοτητα στο κάλιο να είναι πολύ χαμηλό (salifert) με τεστ και όχι με το μάτι!
έφτασα άμα δεν κάνω λάθος από 410 που κρατούσα σταθερό με 1 κουταλάκι κάλιο την εβδομάδα,να είμαι στο 380 .
μέτρησα το αλάτι σε θερμοκρασία ίδια του ενυδρείο και έδινε 360 άμα θυμάμαι καλά.
Η τιμή στο στο χαρτάκι ήταν 400 καμία σχέση με το αλάτι.

Το ίδιο ακριβώς σκηνικό και με το στροντιο .
που στο συγκεκριμένο δύσκολο τεστ της σάλιφερτ,τις δοσολογίες της έβαζα με σύριγγα ινσουλίνης για να έχω καλύτερο και πιο ακριβές αποτέλεσμα.
Δεν θυμάμαι ακριβώς να σου πω νούμερο, το είχα γράψει δημόσια και ήταν 3 μονάδες πιο κάτω από το χαρτάκι,φυσικά και στο ενυδρείο μου ανάλογα .

Γιαυτό το λόγο μπήκα σε διαδικασία να μην ξανά αλλάξω αλάτι και να κρατήσω το ομολογουμενως αξιόπιστο και σωστό αλάτι που είχα πριν .

Ξέρω οι καιροί είναι δύσκολοι,εμείς θέλουμε να παίρνουμε πολλά αλλά και να είμαστε όσο το δυνατόν πιο χαμηλά οικονομικά,όμως τις περισσότερες των περιπτώσεων φορές,δυστυχώς ότι πληρώσεις παίρνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sakisdraminos : 03-03-17 στις 15:15
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01695 seconds with 11 queries