Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-02-17, 02:11
Constantinos_S Ο χρήστης Constantinos_S δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-02-2017
Περιοχή: Αλιμος
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Βοήθεια για αρχάριο με μονομαχο

Γεια σας παιδια και απο μενα και καλως σας βρηκα. Πριν κανα μηνα μπαινοντας σε ενα pet shop ειδα τους γνωστους μονομαχους στα κλασσικα απαραδεκτα ποτηρακια που τους πουλανε. Ειδα τον πιο ανήσυχο και αποφασισα να του δωσω τουλαχιστον ενα καλυτερο σπιτι απο ενα μισογεματο ποτηρι. Τον πηρα ηδη ταλαιπωρημενο ειχε κατι σαν ασπρα στιγματα στο σωμα του τα οποια με προβληματιζαν εξ αρχης. Αγορασα λοιπον ενα 7 λιτρο μικρο ενυδρειο Hailea Fc200 με undergravel filter system, εναν εσωτερικο θερμοστατη, θερμομετρο, χαλικι φυσικο, 2 ανουμπιες, 1 marimo moss, mini siporax (τα οποια μου συστησαν να τα βαλω στον πατο κατω απο το φιλτρο με βακτηριδια σε μπουκαλακι) υαλοβαμβακα για να ενισχυσω την αντλια νερου για καλυτερο φιλτραρισμα, φυσικα ενα βιοδιασπώμενο φυσικο φαρμακο της Microbe-Lift, pellets για μονομαχους αλλα και bloodworms για εναλλαγη τροφης. Φυσικα ολα αυτα τα εκανα βημα βημα με πολυ διαβασμα και ενημερωση που παρολα αυτα λογω της απειριας μου (ειναι το πρωτο μου ψαρακι) ξερω οτι πολυ πιθανον να υπεπεσα σε καποια λαθη. Επισκεφτηκα πολλα pet shop και στην πλειοψηφία τους τα περισσοτερα ελεγαν ο καθενας το μακρυ και το κοντο τους κανοντας το μου ακομα πιο δυσκολο. Το ψαρακι μετα απο σχεδον 3 εβδομαδες εχει καθαρισει πλεον απο στιγματα, ειναι πολυ ενεργητικο και ορεξατος και τα χρωματα του μου φαινονται πιο εντονα. Εχω καποιες ερωτησεις που αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει θα το εκτιμουσα:

1. Εκανα καλα βαζοντας κατοπιν υπόδειξης ενος υπαλληλου τα mini siporax κατω απο το undergravel φιλτρο;
2. Θα ηθελα ιδανικα να του παρεχω ακομα μεγαλυτερο χωρο γυρω στα 15 λιτρα (ξερω οτι τα 7 ειναι λιγα) γιατι μετα θα εχω θεμα χωρου εγω. Εαν εχει υποψη καποιος ενα ολοκληρωμενο συστημα σε οικονομικη τιμη; Διοτι ακομα και αυτα τα λιγα που εκανα μου κοστισαν αρκετα χρηματα που δυσκολα βγαζω.
3. Γενικα οποιαδηποτε υποδειξη ειναι δεκτη θα με βοηθουσε πολυ λογω της απειριας μου.

Παντως το ψαρακι παει παρα πολυ καλα και αυτο και μονο με κανει χαρουμενο!
 
Page generated in 0,01550 seconds with 11 queries