Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 10-07-13, 10:27
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου ειναι να συνεχισεις οπως εισαι. Συνεχισε να κρατας την αμμωνια σε υψηλα επιπεδα και κανε μετρηση για νιτρωδη. Λογικα θα εχουν εμφανιστει ηδη. Μετα θα ερθουν τα νιτρικα και καποια στιγμη θα προσθετεις αμμωνια, η οποια μετα απο λιγες ωρες θα μηδενιζεται, οπως και τα νιτρωδη, ενω τα νιτρικα θα ειναι σε πολυ υψηλα επιπεδα (ισως και περα απο το μεγιστο οριο του τεστ). Εκει θα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου της ταξης του 80-90%, ωστε να φυγουν τα νιτρικα, κανεις αλλη μια φορα ολες τις μετρησεις και βαζεις ψαρια σιγα-σιγα.

Αμμωνια θα σου ελεγα να συνεχισεις να ριχνεις μεχρι το τελος, παρα τροφη. Η τροφη θα δημιουργησει αμμωνια, γιατι να μη ριξεις την αμμωνια απευθειας?

Οτι χρειαστεις, εδω ειμαστε. Θελει υπομονη το στρωσιμο και σε μια εβδομαδα που φευγεις, δεν ξερω αν θα ειναι ενταξει. Επρεπε να το αρχισεις ενω θα ειχες περισσοτερο χρονο στη διαθεση σου. Αλλα και να στρωσει, θα πρεπει να εισαι εκει τις πρωτης μερες για να κανεις συνεχεις μετρησεις και να παρακολουθεις τα ψαρια που θα εχεις ηδη βαλει, ωστε να μην εξαφανιστει η βιολογια σου.

Καλημέρα nazgul!!!
Σίγουρα είσαι πολύ πιο έμπειρος από εμένα και η γνώμη - άποψη - συμβουλή σου έχει πολύ μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική μου.

Από δική μου εμπειρία όμως διαπίστωσα πως αν υπάρχει αμμωνία μέσα δεν χρειάζεται να συμπληρώνει ο φίλος. Απλά πρέπει να περιμένει. Μόλις δει να εμφανίζονται νιτρώδη τότε μπορεί να αρχίσει να ρίχνει λίγο για να μην μηδενίσει. Σε αυτό το σημείο όμως έχω να κάνω την εξής παρατήρηση. Πιστεύω πως είναι καλύτερα να ρίχνει τροφή γιατί η τροφή μετατρέπεται σε αμμωνία προοδευτικά και όχι να ρίξει έτοιμη αμμωνία. Από τη δική μου εμπειρία και μόνο επαναλαμβάνω, διαπίστωσα πως η απότομη αύξηση της αμμωνίας επηρεάζει την αποικία των βακτηρίων με αρνητικό τρόπο. Σε εμένα ενώ υπήρχε καλή βιολογία (μου μηδένιζε 5ml αμμωνίας μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες), δοκίμασα να ρίξω 8ml ώστε να δω αν υπάρχει μετρήσιμη αμμωνία την επόμενη ημέρα. Βασικά προσπαθούσα να δω μέχρι πόσα ml είναι ικανή η βιολογία μου να καταναλώσει μέσα σε ένα 24ωρο. Το αποτέλεσμα τραγικό. Την επόμενη ημέρα η αμμωνία χτύπαγε κόκκινο. Περίμενα άλλη μια μέρα και το αποτέλεσμα το ίδιο. Άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια.... Έκανα μια αλλαγή 80% και μετά από 12 ώρες άλλη μια. Μετράω και ήταν όλα μηδενικά. Ρίχνω 5ml αμμωνία που ήξερα πως καταναλώνονται σε 24 ώρες και περίμενα. Το αποτέλεσμα ήταν αυτό που φοβόμουν. Αμμωνία στο κόκκινο, νιτρώδη και νιτρικά μηδενικά.... Η βιολογία μου απεβίωσε πιθανότατα λόγο τη απότομης αύξησης της αμμωνίας αφού δεν πείραξα τίποτα άλλο στο ενυδρείο.

Συνοψίζοντας και για να μην σας κουράζω, στο θέμα στρώσιμο φίλτρου με αμμωνία (έτοιμη), είμαι της άποψης:
  1. Ρίχνεις αρχικά αμμωνία ώστε να είναι ναι μεν αρκετή (>5) όχι όμως αμέτρητη. Να μπορείς να την μετρήσεις δηλαδή με τα τεστ.
  2. Περιμένεις χωρίς να κάνεις τίποτα μέχρι να δεις νιτρώδη έχοντας την θερμοκρασία 28-29
  3. Μόλις δεις νιτρώδη αρχίζεις και ρίχνεις τροφή ώστε ναι μεν να παράγεται αμμωνία αλλά προοδευτικά και όχι απότομη αύξηση.
  4. Όταν δεις νιτρικά ήδη τα νιτρώδη σου θα αρχίσουν να πέφτουν και σε 1-2 μέρες το πολύ θα είναι 0.
  5. Τότε κάνεις μια αλλαγή 80%+, και κάνεις μία μέτρηση για νιτρικά. Αν είναι <20 τότε για μένα δεν χρειάζεται να κάνεις και δεύτερη. Από την άποψη να μην σοκάρεις την βιολογία σου. Αν δεν θες να βάλεις ψαράκια λόγο των νιτρικών (πχ 10-20) που για εμένα δεν υπάρχει θέμα για 1-2 ημέρες τότε περιμένεις άλλη μια μέρα όπου απλά ρίχνεις μόνο τροφή.
  6. Την επόμενη ημέρα κάνεις άλλη μια 50%-60% αλλαγή ώστε να σου πέσουν σχεδόν τελείως τα νιτρικά και βάζεις το-α ψαράκι-α σου και ξεκινάς να ταΐζεις κάπως γενναιόδωρα τις πρώτες 2-3 φορές.
Ιδιαίτερη προσοχή
  1. Μετράς καθημερινά την πρώτη εβδομάδα για να βλέπεις πως ανταποκρίνεται η βιολογία σου στα νέα δεδομένα και πράττεις αναλόγως (αύξηση - μείωση ταΐσματος, ψαριών κτλ).
  2. Σε καμία περίπτωση δεν βάζεις φυτά μέχρι να στρώσεις γιατί το πιο πιθανόν να τα δεις να λειώνουν από την αμμωνία. Επίσης θα σου καταναλώνουν και νιτρικά και θα μπερδεύεται ακόμη πιο πολύ το πράγμα . Στο στρώσιμο πρέπει να υπάρχει μέσα μόνο διακόσμηση (βυθός, ξύλα & πέτρες). Τίποτα το ζωντανό δηλαδή.
  3. Για ένα μήνα δεν πειράζεις τίποτα όσο αφορά τον βυθό και ιδιαίτερα το φίλτρο σου (καθαρισμός, αλλαγή υλικού κτλ). Τα πάντα είναι πολύ ευαίσθητα και οι ισορροπίες πολύ λεπτές. Μπορεί να σου έρθει τούμπα όλο το σύστημα χωρίς να καταλάβεις τι έγινε και τι έφταιξε με μια λάθος κίνηση.
  4. Γενικότερα ο πρώτος μήνας απαιτεί κάποια προσοχή. Όχι άλλες (εκτός από τις 1-2 πρώτες) μεγάλες αλλαγές (έως 30%) αν δεν υπάρξει πρόβλημα που θα τις απατήσει και φυσικά με ίδιες συνθήκες στο νερό (GH, KH, PH, θερμοκρασία). Όχι μεγάλη και απότομη αύξηση της ιχθυοφόρτωσης, όχι αυξομειώσεις στο τάισμα. Βασικά όπως κατάλαβες σταθερά πράγματα για να φτιάξουμε μια δυνατή και υγιή βιολογία....
Τώρα όσο αφορά τις διακοπές σου, γνώμη μου είναι πως αν βάλεις μια ταΐστρα να ρίχνει γενναιόδωρα γεύματα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Φυσικά χωρίς ψάρια μέσα....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02510 seconds with 11 queries