Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 13-04-21, 23:31
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Να είσαι καλά!

Για το φαγητό έχω αγοράσει πολλά και διάφορα. Από μικροσκοπικες μπιλλίτσες, φυλλαράκια δύο ειδών, αρκετών ειδών ταμπλέτες βυθού (αλγης, σπιρουλίνας κλπ κλπ) που μου έμειναν από τα Corydoras όμως εξακολουθώ να ρίχνω για τα SAE αλλά και για τα ιδια τα Τιγρακια που τις τρώνε χωρίς σκέψη, δύο ειδών κατεψυγμένης τροφής (μία bloodworms και μία "tropical mix" με σκουλίκι, γαρίδες κλπ..).

Φυσικα τους βράζω και λαχανικά. Κολοκύθι (σαν τρελά πέφτουν πάνω του), μαρούλι, εννοείται κι αρακά μία φορά την εβδομάδα.

Ταΐζω 2 φορές τη μέρα, πρωί και βράδυ. Ότι τρώνε σε 3 λεπτά περίπου σε κάθε γεύμα.

Φροντίζω να τα μοιράζω επίσης, τη μια θα φάνε φυλλαράκια, την άλλη κατεψυγμένη, την επόμενη τα βυθιζόμενα μπιλλάκια κλπ κλπ.
Αυτό που προσέχω πάνω απ όλα είναι να τρώνε 2 φορές τη βδομάδα βρασμένο λαχανικό, συν τον αρακά μετά από μια ολόκληρη μέρα χωρίς φαγητό.
Κατεψυγμένες που έρχονται σε κυβάκια θα φάνε μόνο δύο φορές σε μια ολόκληρη εβδομάδα, όχι παραπάνω. Μία bloodworms και μία το mix με τις γαρίδες.
Αξίζει να αναφερθεί ότι μόλις φάνε την κατεψυγμένη γίνονται τρομερά δραστήρια μετά. Για ώρα. Χαμός! Σαν θηρευτές που τρώνε φρέσκο θήραμα.

.. και ναι, όλες μα όλες οι τροφές τρώγονται μέσα από το νερό, τίποτα από την επιφάνεια.! Μου έχει μείνει από τα χρυσόψαρα αυτό.
Ολες οι τροφές (εκτος απο τις ταμπλέτες και τα βρασμένα λαχανικά που βουλιάζουν από μόνα τους φυσικά) θα μπουν πρώτα σε ένα καθαρό κυπελάκι γιαουρτιού με λίγο νερό από το ενυδρείο, θα ανακατευτούν για λίγο με ένα κουταλάκι και θα μπουν στο ενυδρειο σε σημείο που δεν υπάρχει ροή από το φίλτρο. Σιγά σιγά, όχι όλη η τροφη μια κι εξω.
Θα πέσει μία δόση, θα δω ότι την έφαγαν, θα ριξω λίγο ακόμα, θα καταναλωθεί κι αυτή, επόμενη δόση.. μέχρι να αδειάσει το κυπελάκι. Παρακολουθωντας τα φροντίζω να τρώνε για κάνα 3λεπτο περίπου. Πλέον έχω συνηθίσει και ξέρω πάνω κάτω πόση από κάθε τροφή θα ριξω για μούλιασμα.


Σημαντικότερα γεύματα για εμένα είναι οι κατεψυγμένες (δείχνουν να τις λατρεύουν τα άτιμα) αλλά και ο αρακάς. Δείχνει ότι τους κάνει τρομερό καλό οπότε προτείνω να τον βάλεις άμεσα στο πρόγραμμα διατροφής τους αν δεν το έχεις ήδη κάνει.

Και για οποιαδήποτε διευκρίνηση σε αυτά που ανέφερα παραπάνω χρειάζεσαι, εννοείται με ρωτάς κι εδώ θα είμαι να σου απαντήσω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01541 seconds with 11 queries