Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 13-10-18, 09:41
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Καλημέρα, επειδή έχω φτιάξει ένα παρόμοιο ενυδρείο περίπου 30 λίτρων θα σου πω τα εξής :
Αν βάλεις φίλτρο στην αρχή χωρίς μπολι πάλι θα χρειαστεί μέρες μέχρι να κάνει τον κύκλο του (περίπου 1 μήνα).
Αν δεν βάλεις καθόλου, τις πρώτες μέρες θα χρειαστεί να μέτρας κάθε μέρα για αμμωνία, νιτρώδη, νιτρικά.
Στο δικό μου έβαλα φίλτρο με μπολι τις πρώτες μέρες, μετά το έβγαλα ανέβασα νιτρικά και μόλις έβαλα κερατοφυλλο εξαφανίστηκαν σε σημείο να φτάσουν 0...μετα όμως μου χάλασε το κερατόφυλλο.. Το φυτό που τα πήγε πολύ καλά ήταν η ροταλα κ η saggitaria subulata...
Αν βάλεις ζωντανά από τις πρώτες μέρες να το κάνεις σταδιακά κ όχι όλα μαζί (εννοείται αφού πρώτα μέτρας καθημερινά κ είσαι οκ από τιμές αμμωνίας κτλ)..-αν δεν έχεις φιλτρο-
Στο δικό μου είχα manado και από πάνω χαλίκι απλό, το manado θεωρείται παθητικό υπόστρωμα, που σημαίνει πως απορροφά θρεπτικά συστατικά έτσι ώστε να καλύπτει το ριζικό σύστημα των φυτών.. Εγώ έβαλα και ταμπλέτες αλλά θέλει λιγη προσοχή μ αυτές γιατι αν τις βάλεις από την αρχή, πριν πιάσουν οι ρίζες, μπορεί να κάνουν ζημιά (εμένα κάποιες ριζουλες σα να μου τις έκαψαν).. Στα ενυδρεία τύπου walstad για πιο γρήγορη ανάπτυξη των φυτών χρησιμοποιούν φυτόχωμά κάτω από το χαλίκι..
Καλή αρχή στο χόμπι του ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01458 seconds with 11 queries