Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 22-01-18, 23:58
Zante Ο χρήστης Zante δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2017
Περιοχή: Ζακυνθος
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα και καλή αρχή στα αλάτια!
Το θαλασσινό έχει άλλη γλύκα και πίστεψε με αν ασχοληθείς μια φορά δεν θα θες να ασχοληθείς με τίποτα άλλο.

Στο θέμα μας, ο εξοπλισμός σου είναι μια χαρά, τουλάχιστον για αρχή. Για το σκιμμερ έχω ένα ενδοιασμό για το πόσο θα σε καλύψει, αλλά στην πορεία το πολύ πολύ το αλλάζεις.

Αυτόματη αναπλήρωση θα χρειαστείς σίγουρα. Και ζωντανό βράχο επίσης. Βέβαια εδώ, πάμε σε άλλα μονοπάτια. Άλλοι θα σου πουν να στρώσεις με βακτήρια και άλλοι να πάρεις ΖΒ. Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ του ΖΒ με την προϋπόθεση ότι βρήκες "καθαρά" κομμάτια.

Τα 15 κιλά αραγωνιτη τα θεωρώ πολλά. Θα το δεις στην πορεία.

Αντίστροφη όσμωση θα χρειαστείς επίσης. Αυτά σκέφτομαι τώρα.

Βάλε μας μια φωτό αν μπορείς από το ενυδρείο και το πως είναι το σαμπ.
Καλησπερα και σ ευχαριστω για τις συμβουλές...οι προοπτικές είναι μετά να μεταφερθεί το θαλασσινό στο άλλο που έχω στα 560 λίτρα φυσικά μ τον απαραίτητο εξοπλισμο....ζωντανό βράχο να βρω εδώ που είμαι λίγο δυσκολο μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσω και τα 15 κιλά αραγωνιτη απλά καλύτερα να μ περισσέψουν παρά να είναι λιμα...όσο για την Α/Ό δεν είμαι υπέρ ούτως ή αλλιώς χλώριο στο νερό δεν έχουμε και οι σκληρότητες π έχει πιστεύω είναι επιτρεπτές για θαλασσινό....φωτο δεν μπορώ ακόμη να ανεβάσω μιας και το Εν υδρειο βρίσκεται στα κολλήματα....είναι περίπου σαν αυτό η κατασκευή του σαμπ https://youtu.be/CIvRIwzTVOQ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nasos_discus Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή να έχεις και αρκετή υπομονή, πιθανών αργότερα να χρειαστείς άλλο ένα φωτιστικό, αλλά αυτό το βλέπεις στην πορεία. Ήρθες στο κατάλληλο μέρος ώστε να ξεκινήσεις όπως πρέπει και να το δείς όπως το έχεις φανταστεί!!!
Καλησπερα και σ ευχαριστώ....από υπομονή αλλο τπτ την πέρασα αρκετά με τις κιχλιδες....το πιστεύω πως είναι το κατάλληλο μέρος γτ είχα και για το γλυκό χρήσιμες και σωστές συμβουλές απ το φόρουμ.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zante : 22-01-18 στις 23:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01607 seconds with 11 queries