Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 17-08-12, 23:09
skaliman Ο χρήστης skaliman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2012
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Nick74 Σίγουρα τα στικ δεν δίνουν τόσο αξιόπιστη μέτρηση όσο τα υγρά αλλά να έχουν τόσο σφάλμα...???
Το ξαναπαρατήρησα δεν έχει κάποια αλλαγή πάνω του.
Είναι το στόμα του μονίμως στην επιφάνεια του νερού και αναπνέει.
Τώρα δεν ξέρω αν είναι γέρικο.
Όσον αφορά για την δηλητηρίαση από αμμωνία να σου πω την αλήθεια την Δευτέρα που έκανα αλλαγή είχε ανεβάσει αμμωνία λόγω ενός τραυματισμένου guppy που το ρούφηξε το φίλτρο (έλειπε το φιλτράκι στην εισαγωγή του σωλήνα και το ρούφηξε το φίλτρο, πλέον το βρήκα και το έβαλα το φιλτρακι στην εισαγωγή) το πρόλαβε ο αδερφός μου, το έβγαλε απ' το φίλτρο προφανώς τραυματισμένο αλλά δεν επέζησε.
Το βρήκα σχετικά γρήγορα το νεκρό ψαράκι, είχε ανεβάσει λίγο αμμωνία (0,25 ppm (mg/L) ).
Έκανα μεγάλη αλλαγή νερού σχεδόν το 50%.

Σύμφωνα όμως και με τον πίνακα NH3/Ph δεν φαίνεται να είναι τοξική σε αυτά τα επίπεδα η αμμωνία.
-------------------------
Tα γκουράμι περίπου πόσα χρόνια ζούνε.
Το συγκεκριμένο πάντως το πήρα σε τέτοιο μέγεθος το λέω γιατί έχω δει να πουλάνε και κάποια μικρότερα, δεν πρέπει να έχει μεγαλώσει καθόλου (αν και απ' ότι ξέρω τα συγκεκριμένα δεν μεγαλώνουν και πολύ)...
Λέτε η συμπεριφορά του να είναι λόγω ηλικίας ???
-------------------------
Δυστυχώς το γκουραμάκι δεν τα κατάφερε...
Πριν λίγες ώρες έχανε τη ισορροπία, δεν μπορούσε να κολυμπήσει και με το ζόρι προσπαθούσε να ανέβει στην επιφάνεια να πάρει οξυγόνο.
Πριν 5 λεπτά το είδα στον πάτο.

Πάντως βγάζοντας το απ' το ενυδρείο δεν φαίνεται κάποια εξωτερική αλλοίωση.
Ίσως να ήταν η ώρα αν και απ' ότι έψαξα στο διαδίκτυο ζουν περίπου 4 χρόνια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη skaliman : 17-08-12 στις 23:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03555 seconds with 11 queries