Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 20-11-21, 14:40
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από batman_gardiki Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν χρεισιμοποιω ούτε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ούτε ηλιακό αφού ο λέβητας φυσικού αερίου παρέχει ζεστό νερό χρήσης.

Οι συσκευές μου στα ταμπελάκια τους αναφέρουν:
πλυντήριο πιάτων 194.000w
πλυντήριο ρούχων 152.000w
φούρνος 9.000w
στεγνωτήριο 4.500w
θερμαστρα χαλαζία μπάνιου 1.800w
a/c όχι inverter (cooling) 1.800w (?? δεν ξερω)
a/c inverter (cooling) 1.400w
μάτια φούρνου 1.600w
τροφοδοτικό pc 550w
Θερμοστάτης ενυδρείου (1) 200w
Θερμοστάτης ενυδρείου (2) 150w
Ψυγείο 160-190w
tv (1) 170w
οθόνη pc 45w
φορτιστής laptop 45w
tv (2) 33w
Φωτισμός ενυδρείου 28w
Αντλία φίλτρου ενυδρείου 7w

+ λέβητας φυσικού αερίου, φωτισμός δωματίων & γραφείων, 3 λεντοταινιες 5μ, σιδέρωμα, φόρτιση συσκευών, ρουτερ & αποκωδικοποιητης …άγνωστης κατανάλωσης W
Φιλε μου κι εμεις πενταμελης οικογενεια κι ειμαστε πανω-κατω στα ιδια εγω εχω 550kw/μηνα..Ισως να μπορουσες οπως λεει κι ο φιλος πιο πανω να τις ριξεις λιγο..Το στεγνωτηριο οντως καιει πολυ ρευμα αλλα με απλωστρα μεσα κ αφυγραντηρα για μενα λαθος παλι θα καψεις ρευμα αφου θα πρεπει να δουλευει ωρες..Ξεχωρα την φασαρια..Εκμεταλλευσου τον ηλιο σε καθε ευκαιρια!!
Οτι κλιματιστικο δεν ειναι inverter καταργησε το/αλλαξε το αν μπορεις ειναι ασυμφορα..και το αλλο που ναι inverter στη θερμανση οχι πανω απο 22, πολυ βασικο.Εγω στο 18αρι εχω βαλει μετρητη καταναλωσης και βλεπω ανα πασα στιγμη ποσο καιει..
Ομως και οι θερμοστατες ειμαι θεμα, κ βλεπω εχεις 350w..Απαραιτητα για μενα καπακι στο ενυδρειο, παιζει μεγαλο ρολο,εμενα το 150λιτρο με 200w θερμοστατες οταν βγαζω καπακι για συντηρηση (κι εχει φουλ χειμωνα) δεν κλεινουν σχεδον καθολου με επιθυμητη25..
Τωρα τα υπολοιπα φωτα λαμπακια, φορτιστες ειναι αμελητεες καταναλωσεις..Εγω με την κουζινα ας πουμε, σκεφτομαι μια με αεριο οταν την αλλαξουμε! Τον λεβητα αεριου τον χρησιμοποιεις εξ ολοκληρου και για θερμανση ή κυριως ΖΝΧ ;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01616 seconds with 11 queries